Pšenice je klíčovou základní potravinou pro miliardy lidí na celém světě, je pěstována na 200 milionech hektarů zemědělské půdy. Přesto byla dlouhou dobu v porovnání s jinými plodinami opomíjena v oblasti biotechnologií. To však přestává platit i díky geneticky modifikované (GM) odrůdě HB4, která je odolná vůči suchu. V aktuální zprávě o tom informuje spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.
V říjnu 2020 byla GM pšenice HB4 poprvé schválena k pěstování i konzumaci v Argentině. Komercializace této odrůdy však byla v Argentině podmíněna brazilským schválením, protože brazilský trh je největším odběratelem pšenice vypěstované v Argentině.
Jak informuje zpráva Biotrinu, nyní však společnost Bioceres Crop Solutions Corp., producent této GM odrůdy, obdržela od brazilského ministerstva pro vědu, technologie a inovace povolení k dovozu mouky z pšenice HB4 a schválila její využití pro výrobu potravin i krmiv.
Po přísném procesu přezkoumání odrůdy HB4, který zahrnoval vědecké hodnocení bezpečnosti, brazilská Národní komise pro biologickou bezpečnost (CTNBio) jednohlasně schválila podmínky biologické bezpečnosti pro mouku získanou z této odrůdy. Komplexní regulační proces zahrnoval vývoj nejmodernějších metodik k řešení problémů spojených s rizikem obsahu alergenů a k potvrzení, že je pšenice HB4 stejně bezpečná jako její konvenční protějšek, uvádí dále zpráva.
Schválení GM pšenice HB4 v Brazílii je významným krokem k budování zemědělských systémů odolných vůči měnícím se klimatickým podmínkám. Pro tyto systémy je pšenice klíčovou složku pro střídavý osevní systém.*
Zdroje: