Brambory by na talíři neměly chybět

Poslední letní den se v Humpolci nesl ve znamení brambor, konkrétně semináře a polního dne věnované této plodině. Motto pořádající společnosti Medipo Agras H. B., spol. s r. o. – Vše o bramborách – prostupovalo celý program. Hovořilo se o strategii zemědělství v kraji Vysočina, situaci v bramborářství, zdravotním stavu brambor a mnohém dalším.

Důležitou náplní akce bylo představení jednotlivých odrůd společnosti. Jak informovala jednatelka firmy Medipo Agras Ing. Marie Rasochová, CSc., v každé kategorii podle užitkového směru se letos jeví nadějně alespoň jedna odrůda, která by měla doplnit stávající, jako jsou například Carrera (B), Princess (A), Dali (A–AB), Satina (B–BC), jež mají velké plochy množení již několik let.
Z nových odrůd, které vypadají perspektivně, zdůraznila Ing. Rasochová velmi ranou odrůdu Volumia (AB). Ve skupině odrůd vhodných pro dlouhodobější skladování a podzimní i zimní konzum ranou odrůdu Primadonna (B). Jako zajímavou s vynikající konzumní kvalitou označila poloranou odrůdu Rafaela (A). Podobně jako Primadonna vydrží dlouhodobé skladování. Kulovitými až kulovitooválnými hlízami je charakteristická další novinka v sortimentu – poloraná Sylvana (B). Svým charakterem vnitřní konzumní kvality patří mezi přílohové až moučnatější typy. Ing. Rasochová vyzvedla také novou odrůdu Opera na zpracování na chipsy.
Vedle komerčních odrůd nahlédla Ing. Rasochová také na konzumní odrůdy zajímavé z hlediska perspektivy několika let. Ve velmi raném sortimentu upozornila na odrůdu Colomba (AB), která vyšla z poloprovozních pokusů na Školním statku Humpolec jako jedna z nejvýnosnějších. Pravidelnými, vyrovnanými, nepřerostlými hlízami a vysokým výnosem zaujala Ing. Rasochovou odrůda Campina (A) podobně jako odrůda Roncalla (AB).
Ing. Rasochová se zastavila také u křížence ZIN 00-43 s rekordním výnosem hlíz, které však nejsou pro tuzemský trh velikostně atraktivní (uplatnění by tento kříženec mohl naleznout na trzích jižní Evropy). Sledují také křížence VDZ 01-413 (A), který má kvalitu luxusní odrůdy Annabelle.
Ing. Rasochová se velkou část života věnuje propagaci brambor, a proto za velký úspěch považuje zisk označení Regionální potravina kraje Vysočina pro odrůdu brambor Princess s oficiálním názvem Balené brambory Vysočina, salátové, odrůda Princess. Tvarově pěkné hlízy mají žlutou netmavnoucí dužninu, jemnou strukturu, pevnou a nedrobivou konzistenci. Jde o salátovou celoroční odrůdu, kterou prezentujeme v obchodním konzumním balení přes naší firmu EURO AGRAS, s. r. o., uvedla Ing. Rasochová. Jak dále zdůraznila, nejsou brambory jako brambory. Odrůda Princess zaujme vynikající vůní a chutí po uvaření.Spotřebitel by měl dbát na to, jakou odrůdu a pro jaký účel kupuje.
Na obchodním balení odrůdy Princess lze vyčíst, kde byla odrůda vypěstována, jak vařit hlízy ve slupce v páře a dokonce obsahuje i doporučení Marie Rasochové na přípravu lehkého bramborového salátu. Mimo jiné se z obalu lze také dozvědět, že 100 g syrových brambor obsahuje 85 % denní potřeby vitamínu C.

 Ing. Marie Rasochová, CSc., hovoří o Regionální potravině Balené brambory Vysočina, salátové, odrůda Princess

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *