06.09.2022 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bramboráři se sešli ve Valečově

Za velkého zájmu z řad odborné zemědělské veřejnosti proběh poslední srpnový den na výzkumné stanici Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., (VÚB) ve Valečově již 30. ročník polního dne a workshopu "Ochrana brambor". Nosným tématem byla tradičně ochrana brambor proti škodlivým činitelům a seznámení zemědělské praxe s letošními výsledky polních pokusů, které se podařilo získat v rámci řešení řady projektů včetně dlouhodobé koncepce na rozvoj výzkumné organizace.

Po úvodním slovu ředitele VÚB Havlíčkův Brod Ing. Jaroslava Čepla, CSc., vystoupil předseda Českého bramborářského svazu Ing. Josef Králíček. Připomněl pokračující pokles osázených ploch brambor všech užitkových směrů pěstování. Ve druhé části se zaměřil na stávající podpory pro pěstitele brambor.

K hlavním problémům ochrany brambor se vyjádřil v rámci polního dne Ing. Ervín Hausvater, CSc., z VÚB. Mimo jiné upozornil, že aktuální stav vegetace po vydatných srážkách předznamenává nebezpečí spojené s obnovením růstu a ohrožení hlíz abiotickými poruchami, tj. zmlazováním, deformacemi hlíz a nárůstky, sklovitostí a rozprasky. Tyto poruchy nejen snižují kvalitu hlíz, ale také usnadňují infekci původci skládkových chorob. Lze proto doporučit urychlené ukončení vegetace a také včasnou sklizeň, aby nenarůstal podíl hlíz s výskytem vločkovitosti, stříbřitosti a poškozením drátovci. Samozřejmě je vždy nutné vycházet z podmínek v dané lokalitě, konkrétního stavu porostu a hlíz a citlivosti pěstované odrůdy k výše uvedeným škodlivým činitelům.

Ing. Petr Doležal, Ph.D., z VÚB se věnoval ochraně porostů proti škůdcům a výsledkům pokusů z letošního roku. Rok 2022 podle něj patřil z hlediska výskytu mandelinky bramborové spíše k letům s průměrným výskytem s lokálními problémy. Na rozdíl od mandelinky bramborové mírná zima vytvořila příznivé podmínky pro přezimování mšic, a to ať už v podobě dospělců, nebo vajíček. Pro chemickou ochranu proti mšicím lze na základě výsledků pokusů, které v letošním roce proběhly ve dvou lokalitách, aktuálně doporučit insekticidy Gondola, Movento a nově Mospilan MIZU 120 SL.

Jaká je situace na trhu s bramborami u nás a ve světe informoval přítomné Ing. Milan Čížek, Ph.D., z VÚB. Situace v Evropě začíná být dramatická, protože v Německu odhadují výši letošní produkce na 9,25–9,5 mil. t, což je zhruba o 2 mil. t méně než vloni. Podobně Unie pěstitelů brambor ve Francii (UNPT) označuje situaci za dramatickou a v letošním roce odhaduje pokles produkce kvůli suchu a extrémnímu horku o 1,5 mil. t. Sucho dále podle AMI Markt Woche postihlo i Rakousko, severní Itálii a Polsko. To všechno bude mít samozřejmě dopad na realizační ceny produkce hospodářského roku 2022/2023, uvedl Ing. Čížek.

Ing. Pavel Kasal, Ph.D., z VÚB vystoupil s tématem „Ochrana brambor proti plevelům“. Podle něj se v již tak omezeném spektru účinných herbicidních látek použitelných při pěstování brambor neočekává žádné rozšíření, naopak jejich postupné omezování. Dotýká se to jak preemergentních, tak i postemergentních aplikací herbicidů.

Po ukončení workshopu měli návštěvníci možnost prohlédnout si rozsáhlé polní pokusy, které jsou na ploše kolem 4 ha.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down