12.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bór a fosfor propívají cukrovce, zvyšují výnos cukru

Výsledkům pokusů s listovou aplikací hnojiv do cukrovky se na semináři společnosti Yara Agri Czech Republic, s. r. o., v Komorním Hrádku věnoval prof. Dr. Ing. Luděk Hřivna z Mendelovy univerzity v Brně. Pokusy probíhaly v minulém roce a zaměřili se v nich především na dodání bóru a fosforu.

Pokusníci založili osm variant včetně neošetřené kontroly. U tří variant aplikace proběhla až ve druhé části vegetace v průběhu srpna. Jednalo se o varianty s hnojivy YaraVita Bortrac, YaraVita KombiPhos a jejich kombinace. Bór a fosfor mají úzký vztah k sacharidovému metabolismu rostlin, takže se očekávalo, že aplikace by měla zvýšit cukernatost a produkci polarizačního cukru z hektaru.

Prof. Hřivna konstatoval, že až na jednu variantu listová aplikace hnojiv zvýšila výnos bulev. Ukázalo se také, že pozdní aplikace mají opodstatnění a v průměru byl u nich vyšší výnos oproti časným. Dodal, že po aplikaci zůstává cukrovka na pozemku zhruba další dva měsíce, takže se v podstatě o příliš pozdní ošetření nejedná. Listová hnojiva je podle prof. Hřivny vhodné zkombinovat s ošetřením proti skvrnatičce. Listová výživa se pozitivně projevila také na cukernatosti bulev, nejvyšší byla při plné výživě. Všechny varianty ale byly lepší než kontrola. Co se týče obsahu rozpustného popela, nejnižší hodnota byla u varianty s plnou výživou. „Čím nižší má šťáva obsah rozpustného popela, tím je nižší produkce melasy a vyšší výtěžnost cukru,“ uvedl prof. Hřivna s tím, že mimokořenová výživa přispěla také ke snížení obsahu škodlivého dusíku. I ten snižuje výtěžnost sacharózy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down