20.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biologicky aktivní látky mají budoucnost

Chemická ochrana rostlin proti škodlivým činitelům se stále častěji potýká s kritickým pohledem odborníků i veřejnosti. Ing. Roman Pavela, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, je jedním z odborníků, kteří hledí na svět očima biologické ochrany. „Zabýváme se biologicky aktivními látkami z rostlin, které mají pesticidní účinky,“ nastínil odborník.

V rostlinách hledají látky s obranným mechanismem, které rostliny samy vytvářejí právě kvůli ochraně proti chorobám a škůdcům. „Celý výzkum je založen na tom, že hledáme rostliny a látky v nich. Ty zkoušíme v různých biologických testech, a když zjistím dobrou účinnost, snažíme se je formulovat a zabalit do přípravků,“ přiblížil stručně proces hledání a nalézání Ing. Pavela. Implementovat výsledky výzkumu úspěšně do praxe se podařilo díky spolupráci s firmou Agro CS a. s. V současné době mají společně již třetí TA ČR (Technologická agentura České republiky byla založena v roce 2009 pro zintenzivnění a podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi podporovanými státem a podnikatelskou sférou) a na kontě téměř deset přípravků zejména pro drobné zemědělce a zahrádkáře.

S pěticí již běžně dostupných a používaných produktů se mohli seznámit i návštěvníci veletrhu Techagro. Jedním z nich je Tyčinkové hnojivo s aktivátorem kvetení určené pro výživu všech druhů kvetoucích pokojových a balkónových rostlin s délkou působení tři měsíce. Je vyrobené z rohoviny, zeolitu, bentonitu a dlouhodobě působícího dusíkatého hnojiva. „Jde vlastně o odpad z výzkumu. Zjistili jsme, že některé látky výrazně zvyšují násadu květů,“ prozradil odborník s tím, že takový produkt primárně vůbec nehledali.

Známým přípravkem, který oslovil i velké pěstitele a v současné době se vyrábí i v pětilitrčovém balení, je Rock Effect založený na přírodních látkách s insekticidním a fungicidním účinkem (účinkuje na mšice, molice, svilušky, červce, třásněnky, americké padlí a padlí na révě). Vedle toho, pokud se použije v menší koncentraci (0,2 až 0,3 %), významně podle Ing. Pavely zvyšuje účinnost syntetických přípravků, zejména insekticidů, a to až o 100 %. Lze tedy při použití tank-mixu Rock Effect a pesticidu snížit dávku syntetického přípravku a přitom dosáhnout srovnatelné účinnosti jako při aplikaci doporučené dávky. „Snižuje se tím množství rizikových látek v životním prostředí,“ zdůraznil Ing. Pavela, který za tento přípravek získal ocenění Česká hlava v roce 2013.

Dalším zajímavým produktem je Kapalné hnojivo pro pokojové rostliny z řady Floria, které obsahuje silice z pomerančů. „Výborné je proti smutnicím i houbovým chorobám vyskytujících se v půdě,“ informoval odborník. Hovořil dále o produktu Symfonie lesk 3 v 1 určeném pro zlepšení vzhledu okrasných rostlin, jejich výživu a ochranu proti chorobám a škůdcům. Podobně jako Rock Effect obsahuje mimo jiné olej z Pongamia pinnata (kaleda lysá). Závěrečným prezentovaným produktem je Big Beat, dlouhodobě působící organominerální tyčinkové hnojivo. Zajímavou složkou tohoto hnojiva jsou výlisky ze semen stromu Azadirachta indica (zaderah indický), které chrání rostliny proti savým a žravým škůdcům v juvenilních stadiích, vyzdvihl Ing. Pavela. V této souvislosti připomněl úspěšnou aplikaci azadirachtinu (chemická látka spadající do skupiny limonoidů) injekčně do kmene jírovce, kde výborně po celou sezónu účinkuje proti klíněnce jírovcové.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Všechny vámi zmiňované přípravky jsem testovala na naší zahrádce a opravdu jsou velmi kvalitní. Zahrádku mám bez škůdců a jiných breberek. Také používám různé extrakty z rostlin, vyrobené podle knihy, co pan Pavela napsal. Škoda že lidé o tomto způsobu ochrany rostlin moc nevědí. Ráda bych vám proto poděkovala, že si všímáte i takových lidí jako je Dr. Pavela, kteří by si zasloužili těch ocenění víc.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down