Biologickou ochranou se míní využití živých organismů k ochraně rostlin. Jejím cílem je vyhnout se vnášení cizorodých látek do životního prostředí, případně i snížit počet ochranných zásahů a ušetřit tak finanční výdaje. Obvykle se bere jako protiklad ochrany chemické, která využívá pro tentýž účel chemicky syntetizované prostředky. Ačkoli má používání biologických prostředků na ochranu rostlin dlouhou tradici, přesto je biologická ochrana ve srovnání s chemickou využívána poměrně málo. Proč tomu tak je? Myslím, že se důvody dají shrnout do tří hlavních oblastí.
První jsou požadavky na podmínky prostředí, které mohou ovlivnit účinek, ale i dobu jeho trvání. Některé biologické prostředky, zejména pak bioagens, vyžadují zvláštní podmínky nejen v době aplikace, ale po delší období, po které má být ochrana funkční. Možnost kombinovat tyto organismy při aplikaci nebo i ve formě následných aplikací s přípravky s odlišnou funkcí (například prostředek insekticidní s chemickým fungicidem) je oproti čistě chemické ochraně omezená.
Další oblastí je rychlost „viditelného“ efektu po aplikaci biologického prostředku. U chemických prostředků efekt většinou následuje v krátké době po jeho použití. U mnoha biologických prostředků je nástup účinku pomalejší, protože nejdříve musí dojít k namnožení organismu v porostu. Proto je třeba počítat s trpělivostí pěstitele a snižuje se možnost použití v situacích s vyšším infekčním tlakem chorob nebo škodlivých organismů.
Třetí oblastí je sortiment prostředků biologické ochrany na trhu členských zemí EU. Ve srovnání s chemickými přípravky je biologických nejen méně celkovým počtem, ale pro ochranu proti řadě škodlivých organismů nejsou k dispozici vůbec. Relativně největší je výběr přípravků proti houbovým chorobám. Menší už je sortiment při ošetření proti škodlivému hmyzu a plžům v polních plodinách. A téměř žádné biologické alternativy nejsou dostupné jako náhrada chemických přípravků pro likvidaci plevelů. Těžko si lze představit bezpečný biologický prostředek účinný proti škůdcům z řad hlodavců.
Pokud respektujeme zvláštnosti přípravků obsahujících živé organismy, měli bychom je ale všude tam, kde je to možné, využít jako náhradu ochrany chemické. Při současném negativním obrazu chemických pesticidů může využití biologické ochrany rozhodovat i o vyšší prodejnosti a ceně zboží. Před třemi lety jsem byl překvapen, když jsem v Nizozemsku viděl reklamy na řezané květiny, které jsou ošetřovány výhradně biologicky, a jsou tak bezpečné pro zákazníky. Biologickou ochranu je třeba jednoznačně podporovat. Nejen proto, že tuto podporu vyžadují předpisy Evropské unie, ale zejména proto, že se jedná o formu ochrany rostlin, která je nejbližší přirozeným podmínkám na pozemku a až na naprosté výjimky nepředstavuje riziko pro necílové organismy, ani pro složky životního prostředí a lidské zdraví.*