09.05.2024 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Běloklasost ječmenů a pšenic

Na našich polích se začínají objevovat bíle klasy jak u ječmenů, tak u pšenic v době metání rostlin. Je to důsledek předchozího poškození klasů mrazem. Hovoříme o běloklasosti nebo též hluchoklasosti.

Poškození mrazy

Vzhledem k nadprůměrně teplé zimě 2023/2024 došlo k urychlení růstu a vývoje rostlin. Vyvíjející se klasy ve stéble byly poškozeny dubnovými přízemními mrazy. Pokud přímo nezmrzly (takové odnože nevymetají – obr. 1, tak v určité fázi jejich vývoje došlo k poškození kvítků mrazem, které jsou pak sterilní a nevytváří obilky. Tyto části jsou bílé, a to buď celý klas, nebo jen jeho části (obr. 2). Obvykle se nejedná o poškození klasů všech odnoží, neboť diferenciace klasů bývá u různých odnoží v rozdílné vývojové fázi. Poškozené klasy budou méně výnosné, i když se může u ostatních zrn zvýšit HTS. Záleží pak na rozsahu a počtu poškozených klasů na poli. Při poškození většího počtu vrcholů se mohou založit nové odnože. Porost je pak nevyrovnaný a je třeba ho dále sledovat.

Informace zpracovali Ilja Tom Prášil, Jana Musilová, Marie Coufová a Pavel Vítámvás z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down