27.03.2014 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bázlivec kukuřičný jako budoucí významný škůdce kukuřice

Koncem roku 2013 Evropská komise vyřadila bázlivce kukuřičného ze seznamu regulovaných škodlivých organismů. Od roku 2014 se stane běžným škůdcem, který již nebude úředně regulován.

Pěstitelé kukuřice však musí v budoucnu počítat s tím, že bázlivec kukuřičný bude jedním z významných škůdců kukuřice. Z toho důvodu je nutné mu věnovat pozornost a sledovat jeho výskyt, zejména tam, kde se pěstuje kukuřice po kukuřici. Vlastní redukce tohoto škůdce by měla být směřována na dospělce, ale i na jeho larvální stadia. Je potřeba využít známé hodnoty prahů škodlivosti, aby se zabránilo jak přímým škodám, tak šíření tohoto škůdce v následujících letech. Pro snížení početnosti brouků je v současné době povoleno šest insekticidních přípravků s tím, že jejich aplikace může být kvůli výšce některých porostů problematická. Redukci larev lze provést pouze granulovaným insekticidem, jehož použití bude mít ve srovnání s insekticidním mořením vliv na vyšší náklady v ochraně pěstované kukuřice.*

 

Více informací naleznete v dubnovém vydání časopisu Úroda v článku autorů: doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc., Ing. Pavel Kolařík, Zemědělský výzkum spol. s r. o., Troubsko.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down