30.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální stav porostů ozimé řepky

Stav porostů ozimé řepky se s ohledem na termín setí a kvalitu přípravy půdy pohybuje od slabých až po silné a kvalitní. Místy se projevují symptomy napadení fomou, které pravděpodobně zesílí s ohledem na vlhký průběh podzimního počasí. Z pohledu výskytu škůdců přetrvávají výskyty dřepčíků rodu Phyllotreta a dřepčíka olejkového. Silnější nálety byly zaznamenány v průběhu předchozích slunných a teplých dnů. Ošetření proti těmto škůdcům by se tak mělo zopakovat. Lokálně se objevuje silnější poškození porostů hrabošem polním. Tyto informace uvádí aktualita Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

V porostech řepek se objevují od poloviny září populace mšic. Současné výskyty však nepředstavují nebezpečí z pohledu rizika přenosu viróz jmenovitě viru žloutenky vodnice (TuYV), uvádí dále portál. Z dalších minoritních škůdců řepky se podle něj objevily v porostech slabé výskyty housenek zápředníčka polního. Ty jsou detekovány téměř na polovině pozorovacích bodů. Současně byl na několika okresech potvrzen výskyt housenic pilatky řepkové. Zaznamenáno bylo též hromadné kladení květilky zelné v teplejších oblastech.

Choroby řepky se v současnosti objevují jen minimálně. První výskyty fomového černání a silnější projevy plísně brukvovitých byly potvrzeny na Moravě, na Třebíčsku a Plzeňsku. Současný průběh počasí podporuje šíření infekce v porostech. Aktuální průběh počasí mírně tlumí výskyt hmyzích škůdců (především dřepčíků). Potřeba ošetření by měla však vycházet z aktuální situace v dané lokalitě. Nově se v porostech objevily první příznaky šíření podzimních chorob řepky, na které bude třeba s ohledem na předpovídaný průběh počasí časem reagovat aplikací morforegulátoru s fungicidním účinkem. Situaci v jednotlivých okresech nebo v celé ČR lze sledovat v ⁠Mapách výskytu ŠO.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down