28.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace náletu hospodářsky významných motýlů do světelných lapačů

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) provozuje síť světelných lapačů instalovaných na 23 místech republiky sledující nálety osmi druhů hospodářsky významných druhů motýlů, jejichž housenky způsobují škody na různých druzích zeleniny, bramboru, kukuřici, cukrovce, slunečnici, máku a ovocných či okrasných dřevinách. Grafické výstupy k jednotlivým druhům na daných lokalitách lze využít jako podklad pro stanovení období kladení vajíček, výskytu housenek na rostlinách a k určení optimálního termínu ošetření. Informuje o tom zpráva Rostlinolékařského portálu ÚKZÚZ a níže popisuje aktuální stav.

Černopáska bavlníková (Heliothis armigera) – škůdce bramboru, rajčete, paprik, lilků, čiroku, kukuřice i jiných obilnin, fazolu, slunečnice, dále pak okrasných rostlin (aksamitníku, chryzantém, karafiátů, muškátů aj.). První výskyty migrujících dospělců, kteří se vracejí zpět na naše území, byly zachyceny na konci května. Všechny úlovky jsou hlášeny z nižších nadmořských výšek: Opavsko, Čáslavsko, Děčínsko. Úlovky jsou nízké a s tím i spojené nízké riziko škod.

Kovolesklec gama (Autographa gamma) – škůdce řepy, slunečnice, luskovin, bramboru, brukvovité zeleniny, paprik, rajčete ale i okrasných rostlin (např. chryzantém, karafiátů, muškátů a rododendronů). První dospělci byli zachyceni v polovině května. Záchyty jsou hlášeny téměř ve všech světelných lapačích. Úlovky jsou početnější, čímž může riziko škod stoupat.

Můra kapustová (Lacanobia oleracea) – škůdce brukvovité zeleniny, salátu, řepy, rajčete, dále chmelu, hrachu a chřestu. Slabé výskyty jsou hlášeny od půlky května. Úlovky jsou potvrzeny ve světelných lapačích v nižší nadmořské výšce, ve vyšších polohách bez výskytu.

Můra zelná (Mamestra brassicae) – škůdce zejména brukvovité zeleniny, často ale i cibule a salátu, popřípadě hrachu, cukrové řepy aj. V současnosti jsou výskyty velmi slabé jen v jednotkách kusů imag. Vyšší záchyty se předpokládají v první polovině srpna, kdy se objeví druhá generace.

Osenice černé C (Xestia c-nigrum) – škůdce podzemních částí okopanin, kořenové zeleniny (zejm. mrkve, celeru), případně cibule. Může poškodit i kořeny ovocných dřevin. Potvrzené záchyty jsou téměř na celém našem území. Od poloviny června lze sledovat narůstající letovou vlnu, kdy se zachytává i více než deset imag za den, což upozorňuje na možnost zvýšeného rizika škod, pokud se neprovede ochranné opatření. Druhá letová vlna se předpokládá v polovině srpna.

Osenice polní (Agrotis segetum) – široce polyfágní škůdce obilnin, kukuřice, sóji, řepky, hořčice, máku, slunečnice, bramboru, řepy, polní zeleniny (brukvovité, miříkovité, dýňovité), salátu, špenátu, révy, mladých ovocných stromkách a keřích ve školkách. Potvrzené výskyty v jednotkách kusů imag jsou od poloviny května. Vyšší intenzita se očekává v polovině srpna, kdy se budou líhnout motýli druhé generace.

Osenice vykřičníková (Agrotis exclamationis) – polyfágní škůdce všech druhů zelenin, bramboru, mangoldu, cukrové i červené řepy, mrkve, slunečnice, řepky atd. Od poloviny června lze sledovat vzrůstající letovou křivku se záchyty do deseti imag za den. Na Plzeňsku, Jičínsku a Děčínsku jsou záchyty vysoké okolo 20 až 70 imag denně, představuje riziko možných škod.

Zavíječ kukuřičný (Ostrinia nubilalis) – významný škůdce kukuřice obzvláště v teplých oblastech Moravy a Čech. Vysoké riziko hospodářských škod v teplých oblastech Moravy a Vysočiny, Polabí a Plzeňska, kde je intenzita pěstované kukuřice vysoká díky koncentraci živočišné výroby. Vzrůstající nálet dospělců zavíječe byl potvrzen od 25. týdne na Brněnsku, Uherskohradišťsku, Olomoucku, Znojemsku, Kutnohorsku, Jičínsku, Nymbursku, Rakovnicku a Plzeňsku. V těchto oblastech by se mělo po vrcholu letu imag do sedmi až deseti dní ošetřit.

Doporučujeme pečlivou kontrolu zeleniny a při nálezu housenek je vhodné je sesbírat a zlikvidovat. Při ochranném ošetření je nejvhodnější aplikaci přípravku na ochranu rostlin směřovat na období maximálního líhnutí housenek z vajíček a na housenky do druhého vývojového stupně, kdy je ochrana nejúčinnější. Housenky těchto můr, obdobně jako dospělí motýli, jsou přes den skryté v půdě nebo mezi listy a rostliny ožírají především v noci. Proto se doporučuje provádět postřik i za soumraku a v noci, kdy jsou housenky mimo své úkryty. Věnujte pozornost i ochranné lhůtě jednotlivých insekticidů, která může dosáhnout 7 až 14 dní, dodává RL portál.*

Úvodní fotografie: Úlovek ze světelného lapače připraven na determinaci, světelný lapač Foto L. Pomichálek, ÚKZÚZ

 

Mapa výskytu můry na zelenině ke dni 28. 6. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down