25.03.2023 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální informace ke stavu porostů

S ohledem na zvyšující se teploty se rozjíždí monitoring chorob a škůdců v porostech ozimých obilnin. Po jarním přihnojení se začínají porosty rychle zvedat, především v teplejších oblastech. Tam, kde to půdní podmínky dovolily, jsou už zaseté jařiny. Aktuálně lze na většině ploch zaznamenat minimální problémy s původci chorob i škůdci. V porostech se objevují první imaga kohoutků, především na jižní Moravě. Pravidelný monitoring hraboše polního ukazuje na silná až extrémní poškození porostů ozimých obilnin v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Omezení v oblastech s výskytem chráněných druhů neumožňuje efektivní řešení. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ozimé obilniny jsou podle tohoto portálu po zimě v závislosti na termínu setí v relativně dobrém stavu, výjimkou může být pšenice setá po předplodině kukuřice s orebným zpracováním půdy. Podle webu Intersucha vypadá situace z pohledu dostupné vláhy na polích relativně dobře, v porovnání s předchozími roky. V porostech pšenice se objevují po zimě původci septoriové skvrnitosti a padlí v nízkých hodnotách, výjimečně v hodnotách nad prahem škodlivosti (Plzeňsko, Mělnicko, Ústeckoorlicko a Znojemsko). Na ječmenech byly lokálně detekovány výskyty padlí, ve vyšším míře hnědé skvrnitosti (především v západních Čechách). Podzimní infekce virovými zakrslostmi se zatím v porostech neobjevují.

Portál uvádí i aktuální stav sucha v České republice. V týdnu 12. 3. – 18. 3. 2023 se vyskytovaly srážky hlavně v jeho první polovině, kdy v úterý pršelo nejvíce. Srážky se ale vyskytovaly převážně jen na západě republiky (od Šumavy, přes Aš, Krušné hory po Krkonoše). Zde byly úhrny do 25 mm za týden. Na zbytku republiky byly srážky většinou jen do 5 mm za týden. Teploty vzduchu byly jako na houpačce. V neděli (12. 3.), ve středu a ve čtvrtek bylo chladno s maximem jen okolo 5–8 °C. Další dny pak byly denní maxima na úrovni 10–14 °C. Následoval teplotně nadprůměrný týden, ve druhé polovině s častějšími srážkami. Poté čekáme chladnější a deštivější počasí (zdroj: intersucho.cz).

Situaci výskytu škůdců v obilninách v ČR lze sledovat v Mapách výskytu pro pšenici nebo ječmen.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down