28.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálně k porostům obilnin

Průběh jarního počasí porostům ozimých obilnin prospívá. Výskyt chorob a škůdců se drží na přijatelné úrovni, ale deštivý ráz počasí vytváří dobré podmínky pro rozvoj chorob. Lze tedy počítat s vyšším rizikem jejich výskytu (aktuálně hlavně choroby pat stébel). V porostech se v současnosti objevují kromě septoriových skvrnitostí, také padlí a nově i rez plevová. Růstová fáze obilnin se pohybuje v rozmezí BBCH 30–36 a u porostů s pokročilou fází vývoje je vhodné aplikovat fungicid pro zamezení šíření listových chorob a rzí do dalších listových pater. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

V porostech obilnin se vzhledem k zamokření pozemků začínají objevovat žloutnoucí porosty z důvodu nedostatku vzduchu v půdě. Zároveň se v porostech začínají objevovat i silnější projevy padlí a listových skvrnitostí, včetně rzí (rez plevová). Vlhké a chladné počasí podporuje projevy choroby pat stébel (ty budou pravděpodobně velkým problémem v letošním roce). V pšenicích a ječmenech se objevují požerky od imag kohoutků. Při smýkání jsou brouci detekováni díky chladnému počasí jen v minimálních počtech. Z listových chorob je možné vidět na bázi stébel a listech silné napadení padlím travním (jižní Morava), nebo septoriovou skvrnitostí (západní Čechy). V ječmenech se objevují rzi, padlí a hnědé skvrnitosti (ty se objevují plošně a nad prahem škodlivosti). Podzimní infekce virovými zakrslostmi se zatím v porostech neobjevují, a to díky dobré kondici porostů z důvodů dostatku srážek, uvádí Rostlinolékařský portál.

V současné době je podle portálu nutno porosty regulovat a dále aplikovat fungicidy proti listovým chorobám. Aplikace by měla proběhnout ideálně v růstové fázi BBCH 36–37. Díky srážkám a hustotě nahnojených porostů se po hlášeném oteplení koncem týdne rozběhnou v porostech choroby, které se doposud držely pod prahem škodlivosti nebo latentně.

Situaci výskytu škůdců v obilninách v ČR lze sledovat v Mapách výskytu pro pšenici nebo ječmen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down