15.09.2018 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Abeceda novinek v ozimech i jařinách

Jednou z možností seznámit se s uceleným portfoliem firmy Selgen, a. s., měli návštěvníci na zemědělské výstavě Naše pole. Největší změny přináší sortiment ozimé pšenice, novinky však obohatily také nabídku ozimé řepky, ozimého hrachu a pelušky. Pozadu nezůstalo ani portfolio jarních obilnin, hrachu setého, cukrovky a mimo jiné také sóji.

Novinkami portfolia ozimé pšenice jsou Steffi (B), Butterfly (E) a Collector (C). U odrůdy Steffi zdůraznil Miroslav Vrabec velmi vysoký výnos (nejvýnosnější odrůda velmi raného sortimentu) podpořený odolností vůči suchu. Butterfly vzhledem k původu, jedním z rodičů je Bohemie, bude na poli dobře rozpoznatelná silně ojíněnou šedomodrou barvou. Po Bohemii zdědila také vynikající mrazuvzdornost, slušný zdravotní stav, šlechtěním se však podařilo odstranit rizikovou objemovou hmotnost, vyjmenoval zástupce firmy Selgen. Tuzemskými registračními zkouškami prochází odrůda francouzského původu Collector. V roce 2017 se jí podařilo dosáhnout vysokých výnosů především v řepařské a kukuřičné výrobní. Disponuje střední úrovní mrazuvzdornosti a díky krátkému stéblu vysokou odolností k poléhání.

Také portfolio ozimé řepky zaznamenalo přírůstek v podobě liniové odrůdy Cedrik registrované na Slovensku. Odrůda je výnosná, nízká, podle M. Vrabce odolná k poléhání s rovnoměrným dozráváním, což je předností z hlediska sklizně. Ozimy doplnil řečník také o novinky v hrachu a pelušce. Na podzim loňského roku byly registrovány dva výnosné ozimé hrachy, žlutosemenný Balltrap a zelenosemenný Aviron. Po dvaceti letech se Česká republika dočkala také registrace ozimé pelušky s názvem Frostica. Svoji předchůdkyni, odrůdu Arkta, překonává výnosově, zlepšenou má i mrazuvzdornost.

V jarních obilninách hovořil Miroslav Vrabec o čerstvě registrovaném ječmeni Spitfire s vynikající výběrovou sladovnickou jakostí a velmi vysokým výnosem předního zrna. U jarní pšenice zmínil novinku Odeta (B). Ze šlechtění firmy Selgen vzešla také novinka nahého ovsa Patrik s vysokým výnosem a velmi nízkým podílem pevných pluch. Zajímavostí je jarní tritikale Mamut, polská odrůda, kterou má firma Selgen exkluzivně v zastupování.

Dvě žlutosemenné novinky M. Vrabec zmínil i mezi odrůdami hrachu, a to poloranou odrůdu Trendy a středně raný Lump. Taktéž dvě výkonné novinky ze šlechtění Florimond Deprez přináší cukrová řepa – FD Taekwondo je odrůda s odolností k nematodům, FD Bobsleg disponuje odolností k rizománii a vzhledem k tomu, že dokáže vzdorovat jarním mrazíkům a vybíhání do květu, je podle Miroslava Vrabce vhodná pro rané setí.

Společnost Selgen v letošním roce vstoupila také do segmentu sóji, a to plastickou odrůdou Antonia z rakouského šlechtění. V prvním roce zkoušek ÚKZÚZ výnosově překonala kontrolní odrůdy o 21,1 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down