Mendelův skleník byl obnoven

Na Starém Brně v zahradě augustiniánského kláštera zástupci opatství, Brna i kraje slavnostně otevřeli 12. listopadu 2022 obnovený Mendelův skleník. Znovu tak ožilo místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu, aby později odhalil zákony dědičnosti. Nový Mendelův skleník má sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí.

 

„Opatství bylo za Mendelovy doby významným centrem kultury a vzdělanosti v Brně. Jsem rád, že se obnovený skleník může stát odkazem nejen bratra Gregora a jeho doby, ale i místem pro dialog vědy a víry,“ uvedl otec Alejandro Moral, OSA, generální převor Řádu Augustiniánů ke slavnostnímu otevření skleníku. „Johann G. Mendel, přestože v mládí trpěl značnou trémou, se stal oblíbeným středoškolským učitelem s vynikajícími pedagogickými dovednostmi. Jeho rozum osvícený vírou v Boha dokázal geniálně propojit svět matematiky a botaniky, a tak lidstvu přinést objev, který známe jako Mendelovy zákony dědičnosti. Schopnost jeho analytického myšlení je praktickým příkladem spojení vědy a víry,“ zdůraznil Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr., biskup brněnský, který požehnal obnovený skleník. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich dodal, že Mendelův skleník a celý areál opatství má potenciál být zapsán do seznamů UNESCO. Jeho vědecká a kulturní hodnota celosvětového významu je jedinečná. „Město Brno intenzivně dlouhodobě propaguje Mendelův život a dílo a slavnostní otevření skleníku je symbolickým završením mendelovského roku 2022. Navíc strategická poloha skleníku v centru Brna dává městu další možnosti prezentace jako místa, kde se dobře pojí business se zážitkovou turistikou,“ řekla primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková. Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku, při návrhu skleníku čerpalo architektonické studio Chybík+Krištof z archivních materiálů a v mnohém vycházelo z původní stavby.*

 

Díky obnově Mendelova skleníku znovu ožilo místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu, aby později odhalil zákony dědičnosti Foto archiv Společně, o. p. s.

Díky obnově Mendelova skleníku znovu ožilo místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu, aby později odhalil zákony dědičnosti Foto archiv Společně, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down