25.12.2021 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti pěstování sóji v širších řádcích

Pěstování sóji má v České republice v posledních letech vzrůstající trend. Historicky nejvyšší plocha této plodiny byla v roce 2021. S rozšiřováním výměry pěstování sóji a zároveň s narůstajícím tlakem na snižování vstupů (zejména přípravků na ochranu rostlin) je nutné pro zachování vysoké a efektivní produkce ověřit mimo jiné možnosti pěstování sóji v našich podmínkách v širších řádcích.

Širší řádky (450 mm a více) poskytují prostor pro mechanickou kultivaci během vegetace, pro cílenou aplikaci inokulantů přímo při setí k osivu a pro pásovou řádkovou, či meziřádkovou aplikaci herbicidů. Dále je u sóji potřeba hledat možnosti úspory osiva při zachování produkčního potenciálu porostů, což vede k otázce zakládat porosty této plodiny pomocí přesného setí a při sníženém výsevku, než je u sóji v našich podmínkách obvyklé, tedy 650 tisíc semen na hektar. Předpokladem úspěchu technologií je však práce s vitálním osivem.

V letošním roce byly založeny porosty sóji na lokalitě Žižice (okres Kladno) za účelem ověření možnosti pěstovat sóju při rozteči řádků 450 mm, zároveň při zachování produkčních parametrů porostů pěstovaný na těchto řádcích. Dalším cílem pokusů bylo ověřit biometrické prvky a vývoj takto pěstované sóji. Pokus byl založen 28. 4. 2021. Porosty s roztečí řádků 450 mm byly založeny secím strojem Kverneland Optima SX a porosty s roztečí 125 mm strojem Horsch Sprinter 6 ST. Do pokusů bylo zařazeno šest odrůd sóji: Albiensis, Korus, Lenka, Moravians, Tertia a Toutatis. Jednotlivé porosty byly hodnoceny po vzejití porostu.

Z výsledků pokusu v Žižicích v roce 2021 popsaných v lednovém vydání časopise Úroda (1/2022) lze konstatovat, že sóju je možné pěstovat i na řádcích o rozteči 45 cm bez statisticky významného vlivu na výnos a zachovat tak produkční potenciál porostu. Je však důležité připomenout, že závěry vychází z jednoletých výsledků a je nutné je dále prověřovat v dalších letech.

Pokus v časopise Úroda popisují Ing. Pavel Procházka, Ph.D., a kolektiv z Centra precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down