Před 100 lety, 21. 10. 2021 se v Kozlově u Ledče nad Sázavou narodil jeden z velmi významných šlechtitelů České republiky doc. Ing. Josef Bouma, CSc., který se zapsal do historie českého i světového šlechtění obilnin. Šlechtění se začal věnovat v roce 1944 ve firmě Selecta, Šlechtitelské stanici Větrov u Tábora, kde pracoval jako asistent šlechtění žita a brambor.
Výročí připomíná Ing. Ludmila Ohnoutková, Ph.D., z Univerzity Palackého v Olomouci. Shrnuje, že doc. Bouma od roku 1947 pracoval na ŠS Valtice, kde se věnoval šlechtění jarního ječmene. Od roku 1951 působil na ŠS Branišovice, kde v roce 1964 získal funkci vedoucího stanice, která se v tomto období stala hlavní specializovanou stanicí pro šlechtění obilnin. V letech 1970–1992 pracoval ve Šlechtitelské stanici Hrubčice jako šlechtitel pšenice a ječmene.
Doc. Bouma byl autorem nebo spoluautorem třinácti odrůd jarního ječmene a šesti odrůd ozimé pšenice. První odrůdou, kterou registroval, byl jarní ječmen Valtický, avšak nejvýznamnější se stal jarní ječmen Diamant, který byl registrován v roce 1965. V Československu, v 60. letech byla odrůda Diamant pěstována na více než 50 % osevní plochy. Tento radiomutant, který se vyznačoval krátkostébelností, vysokým výnosem a vynikající sladovnickou kvalitou, byl využíván jako donor v mnoha šlechtitelských programech. Odrůda Diamant významným způsobem ovlivnila vývoj světového ječmenářství a sladovnictví.*
Další informace přinese týdeník Zemědělec.