Podle předběžných výsledků, které zveřejnilo Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství, se letos v Německu sklidí 10,6 milionu tun brambor. Produkce je nižší jak kvůli nepříznivému průběhu počasí, tak v důsledku nižší osázené plochy. I mají naši sousedé vysokou míru soběstačnosti a část produkce exportují.
Letošní produkce je v porovnání s loňským rokem o 9,2 % nižší. V porovnání s průměrem let 2015 až 2020 je to o 0,4 procenta méně. Dosavadní výsledky v celostátním průměru ukazují předběžný výnos 41 t/ha. To znamená pokles o 4,2 % oproti předchozímu roku a o 2,3 % oproti víceletému průměru.
Jedním z důvodů nižší sklizně jsou letošní povětrnostní podmínky, uvedlo ministerstvo. Kvůli mimořádně chladnému jaru se porosty brambor vyvíjely pomalu. Velmi proměnlivé a vlhké letní počasí ve velké části Německa vedlo k nárůstu houbových infekcí a mělo negativní dopad na výnos a kvalitu. V červenci a srpnu byla bramborová pole často příliš mokrá na to, aby se do nich dalo vjet. Teprve od začátku pozdního léta, na začátku září, sklizeň pokročila.
Hlavním faktorem nižší produkce byla menší pěstební plocha. V Německu se letos brambory pěstovaly na 259 300 hektarech orné půdy, což v porovnání s rokem 2020 představuje pokles o 5,2 %. Nejvýznamnějším bramborářským regionem v Německu zůstává Dolní Sasko se 45% podílem na celkové ploše, následuje Bavorsko s 15 % a Severní Porýní-Vestfálsko s necelými 15 %.
Odhad letošní sklizně tak odpovídá produkci v hospodářské roce 2019/2020, kdy byla míra soběstačnosti 144 %. V tomto období byla v Německu průměrná spotřeba brambor na člověka 57 kg, z čehož více než polovinu tvořily výrobky. V porovnání s hospodářským rokem 2018/2019 došlo k mírnému nárůstu spotřeby na obyvatele o 2 kg. Trendem je ale pokles spotřeby čerstvých konzumních brambor a růst u hotových bramborových výrobků. Zhruba 20 % produkce se využilo na výrobu škrobu. Používání brambor ke krmení hospodářských zvířat je dnes málo významné, využívají se tak ale vedlejší produkty a odpad z bramborářského průmyslu. Kvůli pandemii covid-19 se brambory na zpracování uplatnily v roce 2020 jako substrát v bioplynových stanicích, píše ministerstvo ve zprávě o trhu s bramborami.
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*