Vzhledem k větší zákaznické poptávce se na trh dostávají méně známe druhy okopanin. Jedním z důvodu zájmu o netradiční potraviny je jejich nutriční hodnota. Tyto okopaniny lze zařadit mezi tzv. funkční potraviny. Vysvětlení pojmu funkční potraviny (Functional foods) podle přesné definice zní: ,,Jedná se o potraviny vyrobené z přirozeně se vyskytujících složek tak, aby měly kromě prosté výživné hodnoty i příznivý účinek na zdraví konzumenta.“
V oblasti Vysočiny se již několik let úspěšně pěstují plodiny, které lze zahrnout do skupiny funkčních potravin. Konkrétně jsou to topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus), jakon (Smallanthus sonchifolius), a povijnice batátová (Ipomoea batatas). V posledním roce díky spolupráci s Národním zemědělským muzeem je to melok hlíznatý (Ullucus tuberosus) a jam čínský (Dioscorea opposita).
Na méně známé druhy okopanin se zaměřila v říjnovém vydání časopisu Úroda (10/2021) Ing. Andrea Svobodová, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o.*