26.08.2021 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak sklízet a konzervovat kukuřici

Silážování je většinou boj s časem a počasím. Platí to i pro sklizeň kukuřice. Při každém extrémním počasí v době sklizně, ať již je to silný vítr, kroupy, přívalový déšť nebo naopak dlouhotrvající sucho, je potřeba věnovat organizačním a technologickým záležitostem více pozornosti. Smůla je, když se v průběhu sklizně porouchá technika ve sklizňové lince a ta se pak musí celá zastavit. Pak je třeba rychle najít nějaké náhradní řešení.

Problémy mohou nastat, i když jsou podmínky zdánlivě ideální. Při příliš rychlém naskladňování řezanky do silážního žlabu může mít silážovaná hmota příliš vysokou teplotu v důsledku nedostatečného vytěsnění vzduchu. Tím se nejen zhoršuje kvalita siláže, ale zvyšují se i ztráty. Informuje o tom v týdeníku Zemědělec (34/2021) Ing. Radko Loučka, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., s kolektivem autorů.

Jak uvádějí, správné načasování sklizně zajišťuje v siláži optimální množství sušiny a energie. Zahájení sklizně trochu dříve je obvykle lepší než čekat příliš dlouho. Obecně je horší kukuřičná siláž, která je trochu sušší, než kukuřičná siláž trochu vlhčí. Zralejší kukuřičná siláž bude mít vyšší podíl zrna, a navíc sušší a tvrdší zrno, více škrobu, méně cukrů a méně stravitelnou vlákninu než dříve sklizená kukuřice.

Rychlost zvyšování sušiny porostu kukuřice ovlivňuje mnoho faktorů, včetně typu hybridu, data setí, celkového zdravotního stavu plodiny, polohy pole v krajině, typu půdy a povětrnostních podmínek.

Podle některých literárních pramenů lze silážováním při „ideální“ sušině 32–36 % získat u dojnice o 2 l/den více mléka, než když se silážuje při sušině 40 a více procent. Téměř stejně velké navýšení užitkovosti (o 1,8 l/den) bylo prokázáno, když byla na řezačce nastavena vzdálenost mezi drticími válci 1 až 3 mm, oproti vzdálenosti 4 až 8 mm.

Pokud je počasí teplé a suché, porost vysychá rychleji než za počasí chladného a vlhkého. Za „normálních“ podmínek se sušina zvyšuje denně o půl procenta. Pokud si stanovíme limit obsahu sušiny při sklizni 35 % a při odběru vzorku naměříme sušinu 30 %, tak odhadovaná cílová sušina nastane za deset dní. Od této doby by se měla odečíst polovina dnů, po které bude pravděpodobně sklizeň trvat, a máme datum, kdy by se mělo se sklizní začít. Obvykle se začíná se sklizní při sušině mezi 28 a 32 %.*

Více informací přináší aktuální téma týdne týdeníku Zemědělec (34/2021).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down