Houbové choroby na obilninách způsobují významné hospodářské ztráty. Rostliny napadené různými houbovými patogeny mají růstové retardace, nekrotické chlorózy, bývají poškozeny praporcové listy i klasy. V důsledku toho rostliny hůře asimilují a dochází k redukci výnosových prvků, jako jsou HTS, počet odnoží a počet zrn v klase. Kromě kvantitativních parametrů výnosu jsou vlivem infekce poškozeny také kvalitativní znaky produkce a často nejsou splněny požadavky na jakostní hodnotu pšenice. Tyto informace jsou zveřejněny v červenclovém vydání časopisu Úroda v článku Mgr. Aleny Hanzalové, Ph.D., a kolektivu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.
Mezi nejvýznamnější houbové patogeny, které způsobují hospodářské ztráty, patří rzi, původci listových skvrnitostí, fuzariózy a sněti. Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV) ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) každoročně testuje sortiment odrůd ozimé pšenice na rezistenci k vybraným houbovým chorobám. Testování v podmínkách umělé infekce patogeny zajišťuje kontinuální výsledky, kterých nelze v přirozených podmínkách dosáhnout.
Ochrana proti houbovým patogenům pšenice by měla být vedle agrotechnických postupů a fungicidní ochrany založena na pěstování rezistentních odrůd. Jejich dlouhodobé zkoušení na rezistenci v polních infekčních testech je nezbytné pro zjištění aktuální odolnosti vzhledem k měnícím se populacím jednotlivých patogenů a přispívá k výběru vhodných odrůd pro praxi. Najít odrůdu s kombinovanou odolností ke všem významným houbovým chorobám je velmi obtížné. Z výsledků zveřejněných autory článku vyplývá, že z testovaného souboru odrůd ozimé pšenice je odrůda LG Imposanto nositelem genu odolnosti ke stéblolamu Pch1 a zároveň vykazovala v posledních dvou letech střední odolnost ke rzi pšeničné a skvrnitostem.
Další informace přinese červencové vydání časopisu Úroda (7/2021).*