Možnostem ochrany plodin na jaře bylo věnováno sympozium společnosti Corteva Agriscience. Zhruba tříhodinová konference byla živě vysílána ze studia TV Zemědělec. Významná část přednášek byla věnována možnostem ochrany řepky proti škůdcům v jarním období. Ta je ztížena především proto, že zemědělci nadále nemohou používat účinné látky thiacloprid a chlorpyrifos.
Sympozium zahájil Ing. Petr Portych, country leader pro Českou republiku, Slovensko společnosti Corteva Agriscience. Upozornil, že v zemědělství vypadla řada zavedených a pro produkci základních účinných látek. Jen v minulém roce skončil chlorpyrifos, thiacloprid nebo epoxyconazol. Budou podle něj následovat i další.
Insekticidnímu programu v řepce pro rok 2021 se věnoval Ing. Petr Vlažný, Ph.D., ze společnosti Corteva Agriscience. Kromě jiného popsal, jak ošetřovat řepku na jaře po ztrátě účinných látek thiacloprid a chlorpyrifos. K ochraně řepky ve fázi dlouživého růstu proti krytonoscům doporučil aplikaci přípravku Gazelle v kombinaci s pyretroidem Karis 10 CS, nebo Rafan Max. Při druhém ošetření, které je primárně určeno proti blýskáčkovi a pozdním náletům krytonosců, upozornil Ing. Vlažný na novinku v sortimentu pyretroid Magma (etofenprox 287,5 g/l). Efektivně hubí i rezistentní populace blýskáčka, ale zároveň má i vysokou účinnost na krytonosce. K ošetření proti bejlomorce doporučil přípravek Gazelle. U fungicidní ochrany pšenice popsal připomněl, že společnost Corteva má pro rok 2021 připraveny fungicidní novinky. Jedná se o přípravek Mizona a Librax. Oba přípravky mají podle Ing. Vlažného výborný kurativní efekt, mobilitu v rostlině a kontrolu listových skvrnitostí.
Herbicidní ochraně obilnin na jaře se věnoval Ing. Jiří Matoulek ze společnosti Corteva Agriscience. Uvedl, že pro ochranu obilnin jsou vhodné jejich přípravky Orcane, Huricane, Mustangg 4x4, nebo Zypar.*
Další podrobnosti přináší aktuální číslo týdeníku Zemědělec.