27.04.2020 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Precizní aplikace tekutých organických hnojiv do brambor

Účinnost minerálních hnojiv je rychlá, ale závislá na dostupnosti vláhy v půdě. Větší hnojivý účinek při nedostatku vláhy vykazují tekutá organická hnojiva dodávající pozvolně uvolnitelnou komplexní výživu. Aplikace tekutých organických hnojiv je zpravidla nastavena uniformní dávkou (neměnnou v průběhu aplikace) na plochu a přívod dusíku a dalších živin je odhadován z normativů složení.

Kvalitu aplikace významně ovlivňuje sedimentace hustého podílu ve skladech a při přepravě. Na pole je tím distribuována heterogenní výživa. Ta se podílí na nevyrovnanosti porostu, výnosu a kvality hlíz a rozšiřuje heterogenitu pozemků. Řešením pro zkvalitnění a upřesnění je vývoj technologie řízené aplikace v reálném čase provádějící distribuci variabilních dávek tekutých organických hnojiv na pozemek pomocí senzorické analýzy na výstupu z aplikační cisterny. Pro nejvyšší stupeň preciznosti aplikace využívá technologie podkladu předpisové aplikační mapy dusíku, která je generovaná z aktuálního průzkumu zásobenosti půdy dusíkem (Nmin.). Inovace technologie hnojení je vyvíjena v podpořeném projektu „Spolupráce“ Programem rozvoje venkova na Českomoravské vrchovině v podniku Solmilk, a. s.

Projekt a jeho výsledky popisuje spolu s dalšími autory Ing. Tomáš Javor, DiS., z firmy AGROEKO Žamberk, spol. s r. o., v Úrodě č. 3/2020. V závěru kromě jiného konstatuje, že na jaře aplikovaná tekutá organická hnojiva poskytovala v současných podmínkách omezené dostupnosti vláhy větší účinek ve výživě rostlin než běžné hnojení minerálním dusíkatým hnojivem. Jejich účinek se projevil v harmonické výživě porostů brambor, které poskytly o 11–42 % vyšší výnos.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down