Ochranu řepky olejky komplikuje fenomén rezistence škůdců k insekticidům. Společně s nedostatečnou nabídkou alternativního řešení insekticidních přípravků může být jarní ochrana řepky obtížně řešitelná.
Z pohledu rezistence i možnosti ochrany jsme se v nové diskusi, jejíž celé znění můžete sledovat na TV Zemědělec, s Ing. Markem Seidenglanzem z firmy Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., zaměřili na rezistenci a možnosti ochrany jarních škůdců ozimé řepky.
Z jarních škůdců řepky jsou nejvíce rezistencí postiženi blýskáčci. Situace v České republice je u blýskáčků taková, že prakticky všechny populace jsou rezistentní vůči pyretroidům. U druhé velké skupiny insekticidů, kterou jsou neonikotinoidy, lze hovořit minimálně o ohrožení rezistencí, uvádí v rámci rozhovoru Ing. Seidenglanz. Co nám tedy proti blýskáčkůn v ochraně zbývá? V rámci antirezistentních strategií se na blýskáčky určité látky podle řečníka doporučují. Je to účinná látka indoxacarb v přípravku Avaunt a účinná látka pymetrozine v přípravku Plenum. Další alternativou, která je na blýskáčky plně účinná, jsou všechny organofosfáty. Problémem je to, že tyto tři možné alternativy za selhávající pyretroidy a rezistencí ohrožené neonikotinoidy jsou považovány za toxické pro včely. Nejsou tedy plnohodnotnou náhradou, protože je nelze použít v době, kdy porost řepky kvete.
Jaký dopad má rezistence blýskáčků na ochranu stonkových krytonosců i výskyt houbových chorob řepky, se můžete společně s aktuálními poznatky ohledně snížené citlivosti stonkových krytonosců k neonikotinoidům a pyretroidům dočíst v týdeníku Zemědělec.* (17/2019).