Při regulaci plevelů u brambor je možná preemergentní i postemergentní aplikace herbicidů. Preemergentní aplikace přitom tvoří základní opatření. V roce 2016 byla účinnost preemergentních herbicidních zásahů v některých případech snížena méně příznivými vlhkostními podmínkami v měsíci květnu.
Nedostatky v účinnosti herbicidů projevující se po vzejití brambor bylo nutné řešit postemergentními aplikacemi. Ty však ve srovnání s preemergentními aplikacemi znamenají nevýhody především v podobě nižší plevelohubné účinnosti a riziku poškození porostu brambor herbicidy.
Pro preemergentní aplikaci bylo v roce 2016 možné využít devět účinných látek – aclonifen (Bandur), clomazone (například Command 36 CS), flufenacet (Plateen 41,5 WG), flurochloridone (Racer 25 EC), linuron (například Afalon 45 SC), metobromuron (Proman), metribuzin (například Sencor Liquid, Plateen 41,5 WG, Arcade 880 EC), pendimethalin (Stallion Sync TEC), prosulfocarb (například Arcade 880 EC, Roxy 800 EC). Jedná se především o již dříve registrované účinné látky. Nově registrovanou účinnou látkou je metobromuron v přípravku Proman.
Pro postemergentní aplikace byly v roce 2016 k dispozici čtyři účinné látky (bentazon – například Basagran Super; metribuzin – například Sencor Liquid; prosulfocarb – Arcade 880 EC – pouze časně jarní aplikace; rimsulfuron – například Titus 25 WG).
Jak si vybrané přípravky vedly v ochraně brambor proti plevelům na lokalitě Valečov, přináší článek Ing. Pavla Kasala, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod v únorovém vydání časopisu Úroda.*