Rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu a vývoji především vodu, vzduch, živiny a sluneční záření. V posledních letech se stále častěji vyskytují dlouhá období sucha, kdy se hlavním limitujících faktorem výnosů stává vláha. Srážkovou vodu je potřeba v krajině zadržovat nejen v suchých letech. Bude nutno zvýšit retenční kapacitu, především zemědělských půd. Nezbytnost představuje zvýšení rozmanitosti krajiny, navrátit její dřívější členitost a obnovit mnohé trvalé porosty.
Zadržování srážkové vody lze zajistit různými opatřeními, mimo jiné vytvářením nových vodních ploch a udržováním stávajících nebo budováním mokřadů. Je třeba co nejvíce omezit odtok dešťové vody.
Pro zadržení vláhy hraje velmi důležitou roli kvalita půdy. Větší množství vláhy pojme půda s dostatkem kvalitní organické hmoty. Způsobem hospodaření se kvalita půdy může zlepšovat nebo zhoršovat. Zemědělská činnost podstatnou měrou ovlivňuje koloběh vody.
Množství informací nejen o měnícím se počasí v souvislosti s klimatickou změnou a půdní úrodnosti zaznělo na videokonferenci Současné hospodaření na zemědělské půdě v měnících se podmínkách prostředí – půdní organická hmota. Seminář uspořádala Česká technologická platformou pro zemědělství s Národním centrem zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. (CARC). Píše o tom v Úrodě č. 5/2025 Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Proměnlivost počasí
Měnící se podmínky prostředí a oteplování mají vliv i na kvalitu půdy. RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., z Českého hydrometeorologického ústavu Brno připomněl, že typickou vlastností podnebí na našem území je vysoká proměnlivost. Z tohoto důvodu u nás projevují extrémní klimatické prvky.
Téměř každoročně se na území České republiky objevují extrémní výkyvy počasí a narůstá jeho proměnlivost. Roční srážkové úhrny se na našem území příliš nemění. Se zvyšující se teplotou ale stoupá výpar, prodlužují se období sucha a vyskytují se častěji. Suchá období se však nemusejí objevovat ve všech dalších letech. Podle předpovědních modelů by na našem území mohla průměrná roční teplota vzrůst do poloviny tohoto století až o dva stupně.
RNDr. Rožnovský zhodnotil průběh počasí v minulém i v současném roce. Zimu 2023/2024 RNDr. Rožnovský vyhodnotil jako nadprůměrně teplou s mimořádně vysokými srážkami, ale především dešťovými. Zásoba vody ve sněhu se naopak ukázala jako podprůměrná, uvádí autorka.*
Úvodní snímek: Půda s dostatkem organické hmoty zadrží velké množství vody Foto Hana Honsová