Řepka olejka má velmi vysoký výnosový potenciál. V zemědělské praxi se ale už řadu let výnosy příliš zvyšovat nedaří. Přírodní podmínky ani počasí nelze ovlivnit, ale výběr odrůdy i uplatněnou agrotechniku je možno co nejlépe přizpůsobit daným podmínkám.
V současnosti mají naši pěstitelé řepky k dispozici velké množství odrůd. V České republice je jich registrována více než stovka. Společný odrůdový katalog EU jich obsahuje dokonce přes tisíc, ale zdaleka ne všechny jsou vhodné pro podmínky v ČR.
S vybranými odrůdami ozimé řepky se měli možnost seznámit účastníci polních dnů, které proběhly na několika místech napříč ČR v různých přírodních a klimatických podmínkách. Uvádí Ing. Hana Honsová, Ph.D., v článku v Úrodě č. 7/2024.
Dodává, že poloprovozní pokusy, které proběhly v dubnu a květnu na několika místech republiky, popisoval Ing. David Bečka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) za doplnění zástupců hostitelských zemědělských podniků a osivářských firem.
Letos ověřované odrůdy
V letošní sezóně se v poloprovozních pokusech v Liticích a na dalších osmi stanovištích v ČR porovnávalo čtyřiadvacet odrůd s množstvím novinek. Převažovaly hybridy, kterých bylo do pokusů zařazeno třiadvacet. U hybridů se vysévalo padesát semen na metr čtvereční a u v případě liniové odrůdy se výsevek zvyšoval na sedmdesát. Vnitřní kontrolu stejně jako v minulých letech představoval polotrpasličí hybrid PX 131. Tuto odrůdu zařadili na začátku, uprostřed a na konci pokusného bloku. Kontrola slouží ke zjištění vyrovnanosti pozemku.
Do poloprovozních pokusů byly kromě kontrolního hybridu PX 131 zařazeny hybridní odrůdy PT302, KWS Sanchos, Jurek, LG Auckland, DK Exaura, Temptation, RGT Tempo, Generoso, Artemis, PT303, Hostine, Austin, Attica, Manhattan, SY Glorietta, DK Exbury, LID Ultimo, Crossfit, Darling, ES Capello, LG Adapt a Romeo. Sortiment doplnila jedna liniová odrůda Salute, uvádí autorka.*