Pro efektivní hospodaření v segmentu rostlinné výroby je podstatné, aby náklady na vstupy nepřevyšovaly očekávaný zisk z prodaných komodit. V současné době nízkých cen komodit je tedy otázka vstupů zásadní. Vlivem intenzity pěstování (nízká x vyšší) a zpracování půdy (orba x minimalizace) na výnosy a kvalitu zrna odrůd ozimé pšenice se v rámci Ruzyňského dne výživy rostlin a agrotechniky zabýval Ing. Radek Vavera, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV).
Metodika pokusů
Maloparcelní pokusy realizují již řadu let na dvou lokalitách – v Praze-Ruzyni a Chrášťanech u Rakovníka, a to ve dvou intenzitách pěstování na orbě (do 20 cm) a minimalizaci (podmítka radličkami do 10 cm). Nízká intenzita představuje celkovou dávku dusíku 95 kg/ha (LAV) ve dvou dílčích dávkách (regenerační 30 kg/ha a produkční 65 kg/ha), bez aplikace fungicidů a morforegulátorů růstu. Vyšší intenzita je založena na 145 kg N/ha (60 + 85 kg/ha), jednom fungicidu a morforegulátoru růstu. Do pokusů byly v loňském roce podobně jako v předešlých letech zařazeny perspektivní odrůdy ozimé pšenice do sušších oblastí – Adina, Askaban, Asory, Campesino, RGT Depot, KWS Elementary, LG Absalon, Lorien, RGT Ritter, Skif a SU Tarroca. Předplodinou byla na obou lokalitách ozimá řepka.
Zaznamenaný trend
Z výsledků je podle Ing. Vavrey zřejmý trend posledních let, kdy jsou mírně vyšší výnosy na orbě oproti minimalizaci, na intenzitu pak lépe reaguje minimalizace.*
Podrobné informace přináší květnové vydání časopisu Úroda (5/2024).
Úvodní fotografie: Zaschlé špičky klasů ozimé pšenice (vpravo) na stanovišti v Chrášťanech Foto Pavel Růžek