Emise skleníkových plynů při výrobě hnojiv lze během příštích 20 let snížit až o 90 %. O takový cíl usilují němečtí výrobci minerálních hnojiv, kteří jsou členy sdružení Industrieverband Agrar e. V. (IVA). Na tiskové konferenci na začátku Zeleného týdne 2024 v Berlíně o tom informovaly členské společnosti sdružení a představily několik pilotních projektů. Jasně také uvedly, že klimaticky neutrální hnojení může být úspěšné pouze se správnými rámcovými podmínkami v zásobování energií.
Marco Fleischmann, předseda divize IVA pro výživu rostlin a jednatel společnosti YARA GmbH & Co. KG., uvedl, že zajištění vlastní konkurenceschopné výroby hnojiv je pro Německo a Evropu geostrategicky důležitý úkol. „Již nyní zde vyrábíme hnojiva efektivněji a klimaticky šetrněji než v jiných regionech světa. Aby tomu tak bylo i v budoucnu, musí politici již dnes nastavit kurz pro dostupnost příznivých obnovitelných zdrojů energie a přístup k dostatečnému množství zeleného vodíku,“ upozornil podle tiskové zprávy sdružení.
IVA sdružuje celkem 51 společností, které vyvíjejí a distribuují přípravky na ochranu rostlin a hnojiva pro zemědělství a zahradnictví. Do sortimentu patří také biostimulanty, pesticidy pro hygienu, domácnost a zahradu a společnosti působí v oblasti šlechtění rostlin. Sdružení reprezentuje německý agrochemický průmysl.
I draselné hnojiva vyžadují energii
Kromě hnojení dusíkem je pro všechny plodiny důležité také hnojení draslíkem a hořčíkem. Výroba hnojiv je energeticky náročná, ale výrazné snížení emisí je možné i při výrobě draselných hnojiv, vysvětlil člen představenstva IVA Dr. Josef Wiebel ze společnosti K+S. I v tomto sektoru je klíčový přechod z plynu na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie. Ten byl podle Dr. Wiebela již v několika závodech zahájen, ale pro úplnou přeměnu celého výrobního procesu stále chybí vhodné dodávky energie a infrastruktura.*