Kukuřice je nejvíce využívanou krmnou obilninou u nás i ve světě. Podíl kukuřičné složky v krmné dávce dosahuje z celosvětového hlediska skoro šedesáti procent. Ročně se na světě vypěstuje kolem 560 miliónů tun kukuřice na produkci krmiv.
Vzhledem k omezování používání přípravků na ochranu rostlin se hledají nové pěstitelské metody. Při pěstování kukuřice a dalších širokořádkových plodin se mohou dobře uplatnit podsevy. Při hospodaření podle zásad precizního zemědělství se budou více využívat lokální cílené aplikace herbicidů. Uvádí to Ing. Hana Honsová v článku v Úrodě č. 3/2024.
Dodává, že v České republice umožňuje změna klimatu spojená s oteplováním pěstování kukuřice ve vyšších polohách než v minulosti. V ČR se v současnosti hlavním produkčním regionem kukuřice stala Českomoravská vrchovina. V tradičních kukuřičných oblastech, ke kterým patří jižní Morava nebo v Polabí, omezuje výnosy nedostatek vláhy.
Na našem území častěji než v minulosti přicházejí přívalové deště. Jejich četnější výskyty mohou působit výraznou erozní činnost a dochází ke značnému odtoku vody, která se nezadrží v půdě.
Na konferenci Kukuřice v praxi 2024 pořádané firmou KWS Osiva, s. r. o., v Hradci Králové se přednášející mimo jiné zaměřili na možnosti udržitelné intenzifikace nebo využití nových pěstitelských technologií.
Udržitelná intenzifikace
S přednáškou zaměřenou nejen na problematiku udržitelné intenzifikace pěstování silážní kukuřice vystoupil doc. Ing. Stanislav Hejduk, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně (MZLU). Jak vysvětlil, udržitelná intenzifikace nebo také eko-efektivnost znamená produkovat větší nebo alespoň stejné výnosy s využitím snížených vstupů a efektivnějším využíváním zdrojů než u standardních pěstitelských technologií, uvádí autorka.
Termín udržitelná intenzifikace podle jedné z definic znamená produkci většího množství potravin ze stejné plochy půdy při snížení dopadů na životní prostředí. V zemědělství platí zásadní pravidlo, že pro dosažení produkce zajišťující maximální zisk je nutno využít pouze potřebné zásahy v pravý čas. To vyžaduje dobré znalosti a zkušenosti agronoma i výkonnou a spolehlivou mechanizaci.
Jednou z možností, jak snížit náklady na produkci mléka a hovězího masa je vyšší produkce vlastní, vysoce kvalitní píce, při snížení podílu jadrných krmiv. Výnosy kukuřice se v posledních letech výrazně zvýšily. Není ale jasné, jaký podíl na tom má genetika, počasí, lepší agrotechnika a další faktory.*
Úvodní foto: Podsevové plodiny zlepšují strukturu a kvalitu ornice Foto Hana Honsová