21.02.2024 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezistence odrůd ozimé pšenice pěstovaných v ČR ke stéblolamu

Nejzávažnější chorobou pat stébel obilnin je stéblolam, jehož dva původci, Oculimacula yallundae (OY) a Oculimacula acuformis (OA), napadají pšenici, ječmen, žito, rýži i řadu planých druhů trav (Aegilops spp., Agropyron spp., Bromus spp., Poa spp. atd.). Stéblolam napadá klíční rostliny a mycelium postupně prorůstá vrstvami listové pochvy až ke stéblu. V období sloupkování se objevují na bázi stébel typické skvrny ve tvaru oka. Infikované rostliny předčasně dozrávají, což se projevuje běloklasostí.

Spolehlivou ochranou je odolnost odrůd

Účinná ochrana je založená v první řadě na včasné detekci patogenů a případné aplikaci fungicidů ve fázi BBCH 30–32 (druhé kolénko). Nejspolehlivější a nejšetrnější ochranou pšenice proti stéblolamu je přítomnost genů rezistence v genomu odrůdy. Dosud byly popsány tři geny rezistence k původcům stéblolamu: Pch1, Pch2 a Pch3 a lokus pro kvantitativní znak rezistence na chromozomu 5A (Burt et al. 2011). Gen rezistence ke stéblolamu Pch1, odvozený od Aegilops ventricosa, je ze všech tří dosud popsaných genů nejúčinnější (Wei et al. 2011). Byl zjištěn také v některých odrůdách ozimé pšenice registrovaných v ČR a je dostatečnou ochranou proti stéblolamu v polních podmínkách i na pozemcích s opakovaným pěstováním pšenice (Dumalasová et al. 2015, Palicová et al. 2018a).

Výsledky pětiletého testování

Cílem práce Mgr. Jany Palicové, Ph.D., a kolektivu autorů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV) zveřejněné v časopise Úroda (3/2024) je prezentovat výsledky pětiletého testování odolnosti odrůd ozimé pšenice ke stéblolamu v maloparcelových podmínkách a zhodnotit zastoupení genu rezistence ke stéblolamu Pch1 v genotypu odrůd pěstovaných v ČR.

V letech 2019–2023 bylo ve VÚRV testována odolnost celkem 69 odrůd ozimé pšenice ke stéblolamu v maloparcelových podmínkách při inokulaci směsí původců Oculimacula yallundae a Oculimacula acuformis. Jednalo se o odrůdy doporučené pro pěstování v ČR Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) nebo o šlechtitelské materiály přihlášené k registraci. Mezi nejodolnější, jak uvádí autorky článku, patřily odrůdy nesoucí gen rezistence ke stéblolamu Pch1, který byl stanoven molekulárně pomocí STS markeru Xorw1 (Annie, Campesino, Hyfi, Illusion, KWS Donovan, LG Absalon, LG Atelier, LG Imposanto, LG Lunaris, Pallas, Proteus a SU Tarroca).

Význam genu Pch1

Výsledky testování odolnosti odrůd ozimé pšenice ke stéblolamu tak potvrzují význam pěstování odrůd nesoucích gen rezistence ke stéblolamu Pch1 jako vhodné alternativy ke snížení fungicidních vstupů. Mezi doporučenými odrůdami ÚKZÚZ je k dispozici několik odrůd s genem Pch1, LG Atelier a LG Lunaris jsou nadějné nově registrované odrůdy v roce 2023, které budou opakovaně testovány na odolnost ke stéblolamu i v roce 2024, uvádí autory článku.

V jarním období doporučují sledovat zdravotní stav porostu a provést včas preventivní odběr a diagnostiku původců chorob pat stébel. Vzorky lze zaslat na posouzení například do VÚRV, v. v. i., v Praze-Ruzyni. Ke sledování prognózy výskytu a monitoringu stéblolamu na území ČR mohou pěstitelé využít portál Agrorisk nebo Rostlinolékařský portál.

Více informací naleznete v březnovém vydání časopisu Úroda (3/2024).*

Úvodní fotografie: Stéblolam – symptomy na bázi stébel ozimé pšenice Foto Jana Palicová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down