Téma koloběhu uhlíku v zemědělských půdách nabývá v kontextu klimatických změn stále na větším významu. Půda je totiž schopná zadržet ohromné množství uhlíku, čímž může přispívat ke zpomalení klimatických změn stále častěji patrných také v našich podmínkách. V rámci seriálu zaměřeného na půdu prezentovaného v časopise Úroda se autoři z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i., nově zaměřují na téma uhlíkového hospodářství, včetně dopadů hospodaření na jeho přeměny. Zemědělec totiž svým konáním v krajině významně směr přeměn uhlíku v půdě ovlivňuje.
První díl se věnuje mapovému odhadu zásobenosti půd uhlíkem, který podává základní informaci o typickém množství uhlíku zadrženém zemědělskými půdami v České republice. Mapa zásobenosti půdy uhlíkem (t/ha) v její třiceticentimetrové svrchní vrstvě byla vytvořena na podkladě shromáždění stovek detailních analýz půdních sond obsahující reálně stanovené chemické i fyzikální parametry.
Více informací se dočtete v časopise Úroda (9/2023) v článku Ing. Tomáše Khela a Ing. Jana Vopravila, Ph.D., z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i.*
Úvodní mapa: Mapa zásobenosti půd ve třiceticentimetrové vrstvě uhlíkem (t/ha) Zdroj VÚMOP