17.10.2022 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ke kukuřici hlavně organickou hmotu

Přes 1050 ha zemědělské půdy obhospodařuje rodinná farma Štěpána Netíka v Týně nad Vltavou. Mezi klíčové plodiny patří kukuřice na siláž i zrno, pěstují ale také širokou paletu dalších plodin. Při zakládání porostů kukuřice využívá minimalizační technologie i meziplodiny. Podnik před třemi lety odešel od řepky, letos se k ní ale opět vrátil, a to z ekonomických důvodů.

Pozemky farmy se nacházejí v nadmořské výšce 380–480 m a půdy se pohybují od písčitých po jílovité. Roční srážkový úhrn dosahuje 650 mm, v posledních letech se problémy způsobovala jak extrémní sucha, tak mimořádně vlhké ročníky. Srážky mají v oblasti letos mimořádně vysoké, například ozimé obiloviny kvůli nim začali sít teprve 28. září.

Největší plochu na farmě Štěpána Netíka zaujímá kukuřice, celkem 280 ha; prakticky ze sto procent jde o hybridy společnosti Pioneer (Corteva), se kterou spolupracuje přes dvacet let. Dále pěstují ozimou pšenici, přibližně 200 ha, ozimý ječmen (150 ha) a řepku na 100 ha. Věnují se také bramborám na konzum a pro výrobu škrobu, hrachu, pelušce, vojtěšce a dalším plodinám, včetně osivářských porostů. V podniku si zachovali menší živočišnou výrobu (masný skot) a mají bioplynovou stanici s výkonem 550 kWh. Kromě toho provozují kompostárnu, Štěpán Netík ji označil za jednu ze tří největších v ČR, s produkcí zhruba 40 000 t kompostu. Díky tomu mají dostatek organických hnojiv, které tvoří základ pro hnojení především kukuřice a brambor.

Také díky možnosti aplikovat větší dávky organické hmoty a kvůli suchům ustoupili zhruba před pěti lety od zásobního hnojení. Snížili také dávky dusíku a pohybují se na nižší hranici s 90 a 120 kg N/ha u pšenice, v závislosti na tom, zda pěstují krmnou nebo potravinářskou kvalitu, a na předplodině.

Farma provozuje řadu dalších činností. Například maso zpracovává ve vlastní bourárně a prodává přímo odběratelům, provozuje agroturistiku, poskytuje ubytování nebo umožňuje pořádání nejrůznějších typů akcí.

Volí nižší FAO

V podniku využívají hybridy kukuřice s FAO 210–250, vyšší Štěpán Netík nechce, protože se sklizňové okno posune příliš dozadu. Takto se jim daří dělat u siláží kvalitní sušinu a mají také dostatečný časový prostor pro setí. V letošním roce pěstovali hybridy P7460, P8201, P8244 a P8201. Odrůdy volí většinou na doporučení prodejce, v této oblasti je to Ing. Petr Jerz ze společnosti Pioneer. „Ve chvíli, kdy si něco osaháme, ať je to u jakékoliv plodiny, snažíme se u toho setrvat, pokud odrůda poskytuje slušný průměr na všech pozemcích. Vzhledem k tomu, jak jsou odlišné, není reálné, abychom si na každý pozemek vybírali jinou odrůdu,“ shrnul hospodář.*

Ing. Petr Jerz (vlevo) a Štěpán Netík na dvoře farmy (Foto David Bouma)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down