Když se podíváme na graf ukazující výkyvy ceny pšenice na burze i hluboko do historie, je velmi hrbatý. Významné světové události vyvolávají obavy, na které obchodníci reagují vyšší ochotou nakupovat, protože předpokládají nárůst ceny. Což pak nezřídka vede k dalšímu růstu. Cena se pak může i pro nás měnit opravdu výrazně, zcela nezávisle na tom, zda se v České republice nebo Evropské unii sklidí dostatek této významné plodiny. Stejně rychle ale může cena zase klesat, když burzovní obchodníci dojdou k názoru, že mohou odprodejem realizovat dostatečný zisk. Opět nezávisle na tom, kolik se opravdu sklidilo. Proto teď, po výrazném vrcholu burzovní ceny pšenice, nastává propad. Jednak je to důsledek probíhající sklizně, jednak se zřejmě vyplašený trh uklidnil.
Pro zemědělce nicméně doba úplně dobrá není. Potřebují realizovat produkci za dostatečnou cenu, aby pokryli dosavadní náklady na hnojení a zároveň si zajistili finance na nákup dalších hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, které na původní hladiny příliš ochotně neklesají. Stále totiž není jisté, jak to vlastně bude vypadat s dostupností plynu, základní suroviny pro výrobu dusíkatých hnojiv, o ceně nemluvě. Při takových výkyvech trhu je prakticky nemožné rozpoznat, kdy nastává nejlepší cena, a obecné pravidlo říká, že je potřeba rozložit riziko. Část produkce prodat, část uložit, nějaká hnojiva nakoupit, něco nechat na potom.
Jak bude probíhat budoucí vývoj se naprosto nedá odhadovat, ve hře je příliš mnoho neznámých, protože je válka. Například může dojít k dohodě, z ukrajinských přístavů se podaří vyvážet, to povede pravděpodobně k poklesu ceny. Nebo se dodávky plynu z Ruska do EU úplně zastaví. To by vedlo k prudkému růstu ceny energií, neodhadnutelnému výpadku provozů, které na plynu závisí (některé mlékárny, pekárny, chemičky a další provozy… ) a omezení možnosti realizace části zemědělské produkce. Koncoví zákazníci by začali omezovat spotřebu kvůli růstu ceny, ale zároveň by vzrostlo riziko propadu u následující sklizně z důvodu nedostupnosti hnojiv. Mohlo by to vést třeba až k výrazné redukci živočišné produkce, tím by se ale zase uvolnily některé jinak krmné komodity pro výživu lidí. Na druhou stranu ale propadá hodnota eura, což zlepšuje šance na vývoz. Trh si to bude musel nějak přebrat.
Je tedy třeba připravit se na delší období nejistoty. Existuje jen jediná jistota – jíst se musí, ideálně několikrát denně, a odbyt tedy bude zaručen.
Vyšlo jako editorial v příloze Pšenice Úrody 8/2022.*