Účinnost přípravků je významně závislá na kvalitě jejich aplikace. Nejen použití vhodného přípravku nebo moderních technologie či techniky, ale zejména správný postup při jednotlivých činnostech je zárukou efektivity, a hlavně bezpečnosti zásahu. Postupy pro přepravu, přípravu postřikové kapaliny zahrnující zejména ředění a míchání přípravku, vlastní aplikaci při zohlednění povětrnostních podmínek, dodržení pracovního režimu a omezování nežádoucího úletu mají svá přesná pravidla a měla by být samozřejmostí.
Důraz je třeba klást na zdraví obsluhy, ale také na ohleduplnost k životnímu prostředí. Článek Ing. Petra Harašty, Ph.D., z České společnosti rostlinolékařské, Brno, zveřejněný v srpnovém vydání časopisu Úroda (8/2022) uvádí správné postupy projektu TOPPS Water Protection.
Zohledňování správných postupů a pravidel pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin napomůže snižovat dopady a rizika pro lidské zdraví i pro životní prostředí plynoucí z jejich používání. Zejména vodní zdroje vyžadují zvláštní pozornost a ochranu. Je však třeba se o správné aplikaci bavit a diskutovat ji na všech úrovních rozhodování, zdůrazňuje Ing. Harašta. Jedním z nástrojů nejen pro diskusi o správné aplikaci, ale i pro správný přístup k aplikaci jsou podle něj mimo jiné výstupy projektu TOPPS Water Protection, o němž se lze více dozvědět na www.topps-life.org nebo z letáků a příruček, které byly v rámci projektu zpracovány a vydány také tiskem v českém jazyce. Případně je možné využít instruktážních online nástrojů modelujících podmínky aplikace podle zadané konfigurace postřikovače, plodiny a dalších aspektů pro aplikaci přípravků. Ty se týkají omezování úletu a dalších činností rizikových pro povrchovou i podzemní vodu: Drift Evaluation Tool – TOPPS-PROWADIS (topps-drift.org).