Blýskáček řepkový (Brassicogethes aeneus Fabricius, 1775) na sebe v posledních letech poutá pozornost pěstitelů řepky olejky mnohem méně než dříve. Zaslouženě. Daleko větší škody s vyšším dopadem způsobují dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala L.) a stonky poškozující krytonosci, krytonosec čtyřzubý (Ceutorhynchus pallidactylus Marsham, 1802) a k. řepkový (C. napi Gyllenhal, 1837).
Protože příčiny nižších výskytů blýskáčka řepkového nejsou ve skutečnosti známé, jsou zřejmě komplexního původu způsobeného mnoha faktory, nemůže ani nikdo říci, jestli období nižších výskytů bude pokračovat, nebo se to změní. Faktem je, že blýskáček řepkový je nebezpečný škůdce řepky a vzrostou-li jeho výskyty nad prahové hodnoty, bude problém ho v porostu pomocí nyní dostupných přípravků účinně kontrolovat. Důvodem je rezistence k insekticidům. Informuje o tom kolektiv autorů v čele s Ing. Markem Seidenglanzem, Ph.D., z firmy Agritec Plant Research, s. r. o., Šumperk v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2022).
Podle těchto autorů je zřejmé, že běžné esterické pyretroidy v polních podmínkách zcela selžou v Česku a též na řadě lokalit Slovenska. To není nová informace, to je známo již několik roků. Z výsledků získaných v roce 2021 ale také vyplývá, že situace na Slovensku, i když není zdaleka ideální, se nezhoršovala v posledních několika letech tak dramaticky jako v ČR. Pyretroidy tedy v případě většího výskytu nepomůžou. Jistou výjimkou mezi těmito insekticidy je etofenprox (např. Trebon, Magma …), k němuž si blýskáček řepkový alespoň částečně citlivost zatím zachoval.
Za možnou, ale zdaleka ne ideální alternativu místo selhávajících pyretroidů, je podle autorů článku možné považovat jediný dostupný neonikotinoid acetamiprid. I když z výsledků testování citlivosti blýskáčků k této látce v roce 2021 vyplývá, že se hlavně v ČR vyskytují i značně necitlivé populace k této látce. Na Slovensku se opět jeví situace podstatně lépe.
Za insekticid, který na blýskáčky zabere, je obecně považována účinná látka indoxacarb (jde o přípravek Avaunt). Někdy se v souvislosti s tímto insekticidem mluví jako o specialistovi na blýskáčky. V ČR se bohužel k indoxacarbu citlivost snížila. Přesto je tato látka stále tím nejvíce účinným, co lze na blýskáčky použít jak v Česku, tak na Slovensku, informují autoři.
Více informací se dočtete v příloze časopisu Úroda – Řepka.*