10.01.2022 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky zkoušení odrůd kmínu

Základní kořeninovou rostlinou našeho zemědělství pěstovanou na největší ploše je kmín kořenný. Jeho pěstování a také šlechtění má u nás dlouhou tradici. Plochy i výnosy v praxi dosti výrazně kolísají.

Tématu se věnujeme v týdeníku Zemědělec.

Ing.Petr Zehnálek z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského uvádí, že v letech 2017 a 2018 byly sklizňové plochy kmínu velké. V roce 2017 dosáhly 4200 ha s průměrným výnosem zhruba 0,9 t/ha. Následující rok byla plocha 4685 ha s výnosem 0,82 t/ha. V roce 2019 se plocha výrazně snížila na 2950 ha s nízkým výnosem pouze 0,33 t/ha. Rok 2020 opět nebyl pro pěstování kmínu úspěšný, plocha klesla na 2755 ha opět s nízkým výnosem 0,4 t/ha. Rok 2021 byl z pěstitelského hlediska mnohem příznivější. Sklizňová plocha je odhadována na 3183 ha s výnosem 0,8 t/ha.Na většině produkčních ploch jsou pěstovány tradiční dvouleté odrůdy kmínu domácího původu. Jejich podíl na plochách je odhadován na dvě třetiny. Zbývající podíl na plochách má také domácí odrůda, a to ozimého kmínu Aprim.

V rámci registračního řízení je zkoušena užitná hodnota odrůd. V současnosti jsou v případě kmínu kořenného zakládány pokusy pro zkoušení užitné hodnoty, kde jsou zkoušeny registrované odrůdy. Mohou tak být pravidelně publikovány získané výsledky. Pěstitelé i zpracovatelé tak mají k stále dispozici informace o vlastnostech registrovaných odrůd kmínu.

Nejvýnosnějšími odrůdami jsou v současnosti odrůdy Prochan a Kamín. Mírné výnosové zaostávání je patrné u nejstarší registrované odrůdy Rekord, který má ale spolu s odrůdou Kamín vyšší obsah silic. V dalších hospodářský vlastnostech se odrůdy významně neodlišují, rovněž v zastoupení karvonu a limonenu v silici nejsou výrazné rozdíly.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down