03.05.2023 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

100 milionů eur na podporu zemědělců z Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska

V návaznosti na dohodu dosaženou s Bulharskem, Maďarskem, Polskem, Rumunskem a Slovenskem dne 28. dubna Evropská komise dnes představila svůj návrh podpůrného opatření v hodnotě 100 milionů eur zástupcům všech členských států. Tato částka odebraná ze zemědělské rezervy na rok 2023 bude určena zemědělcům produkujícím obiloviny a olejnatá semena v těchto pěti členských státech v přední linii.

Evropská komise o tom informovala v tiskové zprávě. Podpora pomůže členským státům sousedícím s Ukrajinou částečně kompenzovat problémy související s logistickými překážkami vyplývajícími z dovozu některých zemědělsko-potravinářských produktů z Ukrajiny. Zároveň se Bulharsko, Maďarsko, Polsko a Slovensko zavázaly zrušit svá jednostranná opatření týkající se pšenice, kukuřice, řepkového a slunečnicového semene a jakýchkoli dalších produktů pocházejících z Ukrajiny.

Komise navrhuje vyčlenit 9,77 milionu eur Bulharsku, 15,93 mil. eur Maďarsku, 39,33 mil. eur Polsku, 29,73 mil. eur Rumunsku a 5,24 mil. eur Slovensku. Těchto pět zemí může tuto podporu EU doplnit až o 200 % vnitrostátními fondy, což by představovalo celkovou finanční pomoc ve výši 300 milionů eur pro postižené zemědělce. Přidělení zohledňuje váhu každé dotčené země v zemědělském odvětví unie na základě jejich výše přímých plateb SZP a rovněž relativní růst ukrajinského dovozu obilovin a olejnatých semen do těchto členských států.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down