Luskoviny patří k velmi prospěšným plodinám jak na polích, tak i ve výživě lidí a zvířat. Svým složením jsou luštěniny bohaté na bílkoviny, vlákninu, karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a další prospěšné látky. V ideálním případě by náš jídelníček měl obsahovat kolem pětadvaceti procent luštěnin.
Výměra luskovin v České republice se před několika lety držela na nízké úrovni kolem dvaceti tisíc hektarů. S příchodem požadavků na povinné ozelenění se jejich plocha na našich polích začala zvyšovat. Po zákazu chemické ochrany plodin pěstovaných na greening u nás v posledních dvou ročnících šla výměra luskovin zase mírně dolů, ale ne nijak dramaticky.
Podstatný nárůst nastal v České republice v roce 2015, kdy u nás luskoviny zaujímaly 33,1 tisíce hektarů. V roce 2016 se v ČR luskoviny pěstovaly na 35,6 tisíce hektarech a v roce 2017 došlo k nárůstu na 42,9 tisíce hektarů. Poté došlo k postupnému poklesu na 35,1 tisíce hektarů v roce 2018 a k dalšímu snížení na 33,8 tisíce hektarů v roce 2019.
Z celkové plochy zaujímá kolem osmdesáti procent hrách, letos 28,8 tisíce hektarů. K významným luskovinám patří lupina s letošními více než 2,2 tisíce hektary a bob s plochou necelých 0,8 tisíce hektarů. Sója luštinatá je také luskovina, ale eviduje se jako olejnina. U sóji se plocha v ČR letos snížila na 12,2 tisíce hektarů z loňských 15,2 tisíce hektarů.
Tyto a další informace uvedl na polním dnu v Přítokách u Kutné Hory Ing. Miroslav Houba, CSc., z Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin (APZL). Seminář uspořádala společnost Prograin Zia, s. r. o., v areálu statku rodiny Procházkových. Více se o této akci dočtete v článku Ing. Hany Honsové, Ph.D., v říjnovém vydání časopisu Úroda (10/2019).*