18.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvýšení výnosu i odolnost suchu

Izraelští vědci vyvinuli rajčata, která vykazují zvýšenou odolnost vůči suchu a mohou pomoci farmářům s bojem s destruktivními následky klimatické změny. Genetická analýza, kterou provedli vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, identifikovala interakce mezi dvěma oblastmi genomu rajčat, které vedou ke zvýšení výnosu a odolnosti vůči suchu.

I rajčata mohou být odolnější vůči suchu
I rajčata mohou být odolnější vůči suchu

V porovnání s komerčními odrůdami rajčat, jejichž spotřeba vody se odhaduje přibližně na 0,3 metru krychlových vody na plochu jednoho metru čtverečního, lze u nové varianty rajčat snížit spotřebu na polovinu. Základním úkonem pro získání této nové odrůdy rajčat bylo křížení dvou druhů, a to konkrétně varianty pocházející z oblasti pouště západního Peru s běžně dostupnou komerční variantou. Dosažené výsledky poukazují na efektivnost ve využití volně žijících druhů za účelem zvýšení a zefektivnění zemědělské produkce. Poznatky by se navíc mohly ukázat jako široce použitelné i pro jiné rostliny.

Dalším nesporným faktem je snížení nákladů na pěstování zemědělských plodin, což může mít pozitivní vliv na finální cenu produktu. Izraelští vědci věří, že finální produkt jejich bádání bude k dispozici na trhu v příštích dvou až třech letech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down