26.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvážit ošetření proti původcům onemocnění klasu

V souvislosti s extrémně vlhkým průběhem jara je nutno zvážit ošetření proti původcům onemocnění klasu. Týká se všech druhů pěstovaných obilnin (pšenice, ječmene, žita i ovsa). V následujících deseti dnech dojde vlivem teplot k akceleraci růstu a kromě ječmenů se do fáze kvetení dostanou i porosty ostatních obilnin. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Z důvodu častých a vydatných srážek v posledním týdnu a s výhledem na dalších deset dní je třeba reagovat aplikací fungicidů k ochraně klasu. V porostech citlivějších odrůd budou pravděpodobně patrné první příznaky napadení (vybělování jednotlivých klásků v klase, případně hnědavé okrouhlé skvrny, tzv. hnědá klásková fuzarióza) do 14 dní, uvádí Rostlinolékařský portál.

Udává dále, že po srážkách ve 21. týdnu se tlak na výskyt fuzarióz v klase zvyšuje (platí pro porosty ve fázi BBCH 65–69), jedná se především o ječmen. Pšenice se pohybuje prozatím maximálně ve fázi BBCH 59. Ohroženy budou pozdní odrůdy pšenice po předplodinách bohatých na dusík. Zároveň bývají tyto plodiny hostiteli kořenových spál, jehož původcem je rod Fusarium (platí pro luskoviny, vojtěšku apod.).

Hodnocení podmínek pro výskyt růžovění klasů obilnin probíhá ideálně v době plného květu (BBCH 65), přičemž stále platí, že riziko infekce mohou ovlivnit podmínky v závěru pěstebního období a při sklizni (poléhání porostu, pozdní sklizeň za vlhka, či podmínky při skladování). Pěstitel by tak měl brát v potaz nejen podmínky v době květu pšenice, ale též v závěru pěstební sezóny, včetně zajištění vhodných podmínek při skladování zrna. Podmínkou infekce je vysoká vlhkost prostředí. Lokality v povodí řek a vodních nádrží s častým výskytem ranních mlh, pozemky s omezenou cirkulací vzduchu a deštivý průběh kvetení zvyšují riziko vzniku epidemie. Konidie ztrácí významně klíčivost již po 24 hodinách při nízké relativní vlhkosti. První příznaky napadení lze pozorovat již do čtyř dnů od infekce, po 14 dnech může dojít k rozšíření napadení na celý klas, shrnuje portál.

Aktuální informace k situaci v porostech pšenice nebo ječmene lze sledovat v Mapách výskytu. Kalkulátor rizika výskytu růžovění klasů pšenice je možné nalézt v modulu Prognóza.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down