Riziko pro lidské zdraví plynoucí z reziduí pesticidů zůstává nízké, stejně jako v předchozích letech. Uvedl to Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve své nejnovější výroční zprávě. Ta analyzuje informace o reziduích pesticidů shromážděné z náhodných a cílených monitorovacích programů. Jedná se o tisíce vzorků odebraných v roce 2023 z běžně konzumovaných produktů.
EFSA provedla v rámci své analýzy výsledků posouzení rizik spojených s potravinami. To ukazuje pravděpodobnost, s jakou budou spotřebitelé vystaveni množství reziduí přesahujícímu určitou bezpečnostní hranici. Na jeho základě dospěla k závěru, že odhadovaná expozice reziduím pesticidů v testovaných potravinách představuje pro zdraví spotřebitelů nízké riziko.
Zpráva také obsahuje doporučení ke zvýšení účinnosti evropských systémů kontroly reziduí pesticidů. EFSA například doporučuje členským státům, aby dále zkoumaly a monitorovaly kombinace pesticidů a plodin, které vedou k nesouladu s předpisy, a aby pokračovaly v monitorování reziduí pesticidů ve vzorcích dovážených ze zemí mimo EU s širokým analytickým rozsahem. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Naprostá většina v pořádku
EFSA analyzovala výsledky 13 246 náhodných vzorků odebraných členskými státy EU, Norskem a Islandem z dvanácti nejčastěji konzumovaných potravinářských výrobků v EU v rámci kontrolního programu koordinovaného EU (EU MACP). V rámci tohoto programu se odebírají vzorky stejných komodit každé tři roky, což slouží k sledování trendů ve výskytu reziduí. Pro rok 2023 se jednalo o mrkev, květák, kiwi, cibuli, pomeranče, hrušky, brambory, sušené fazole, hnědou rýži, žito, hovězí játra a drůbeží tuk. Z této podskupiny vzorků bylo 99 % shledáno v souladu s právními předpisy EU. Cílené národní kontrolní programy v rámci programu MANCP poskytly 132 793 vzorků, z nichž 98 % bylo v souladu s právními předpisy EU.*
Podrobnější informace najdete v týdeníku Zemědělec.