21.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracování netradiční komodity

Technického konopí nepatří mezi typické plodiny osevních postupů. V minulosti tomu tak ale nebylo a společnost KONOPRO, s. r. o., se snaží využít přednosti, které tato rostlina má. V praxi ale často chybí zkušenosti s pěstováním, sklizní, ale i zpracováním rostlinných částí. Ve spolupráci s firmou JK Machinery, s. r. o., vznikla linka umožňující loupání konopného semínka na velmi vysoké úrovni.

Společnost KONOPRO, s. r. o. se sídlem v České Metuji založil před pěti lety Mgr. Aleš Jindra společně s Petrem Štěpánem. Jak sám přiznává, jeho vzdělání s rostlinnou výrobou vůbec nesouvisí a ani práce ve finančnictví, kterou po studiích dělal, nenapovídala, že by se zemědělství někdy začal věnovat. „V nějaký okamžik jsem došel do bodu, kdy už jsem dál nechtěl dělat něco, co vlastně není reálné. Technické plodiny byl na začátku jenom takový koníček a samostudiem jsem se postupně dostával k dalším a dalším informacím.,“ popisoval Aleš Jindra a dodal, že i když konopí není agrotechnicky komplikovaná rostlina, pěstovat konopí se učí stále.

Už od začátku společnost KONOPRO počítá, že bude konopí zpracovávat hned několika způsoby. Produkce semen bude sloužit jako zdroj potravin v podobě loupaných semen, oleje, konopné mouky a čistého proteinu. Počítá se i s využitím stonku pro konopné vlákno. Vše ale začalo díky několikaletému kontraktu, na základě kterého měla společnost z České Metuje dodávat konopný květ do Spojených států amerických.

Více si můžete přečíst v časopisu Zemědělec v regionu věnovaném Královéhradeckému kraji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down