Známá Zahrada Čech

Zahrada Čech v Litoměřicích je mezi veřejností už dobře známou přehlídkou zahradnického umu. Sjíždějí se tam nejen odborníci z oboru, aby se podívali na novinky pro další sezónu, ale především nadšení zahrádkáři, kteří tam najdou vše potřebné od osiv přes hnojiva a výpěstky zkušených pěstitelů až po stroje pro zahradní údržbu. Letošní jubilejní třicátý ročník přinesl návštěvníkům kromě tradičních prodejních stánků s množstvím zahradnických potřeb řadu inspirativních nápadů, co pěstovat na zahradě i kulturní vyžití s poslechem hudby.

Podle manažerky propagace a public relations Ing. Romany Jedličkové je zájem vystavovatelů rok od roku vyšší. Pěstitelé předvedli své výpěstky ovoce a zeleniny, květin a cibulovin, okrasných dřevin a bonsají. Dále nabízeli k prodeji různé druhy osiv, hnojiv a chemických přípravků na ochranu rostlin, všemožnou zahradní mechanizaci, řadu netradičních léčivých produktů a mnohé další služby pro zahrádkáře a zahradníky tělem i duší. Na ploše bezmála jednoho hektaru se tak letos sešlo více než 450 vystavovatelů včetně prodejců. „Zájem o veletrh je opravdu značný, letos jsme přivítali celkem 101 918 návštěvníků z celé České republiky,“ uvedla Ing. Jedličková.

České ovoce si obhájíme
K nejzajímavějším a divácky nejobdivovanějším patřila expozice Ovocnářské unie ČR prezentující české ovocnáře a jejich výpěstky. Tomu, že se vše točí kolem ovoce, nasvědčoval točící se dětský řetízkový kolotoč s figurínou s plnou náručí ovocných plodů. Ostatně, už sám název expozice České ovoce, šifra ke zdraví, byl dost výmluvný. K vidění byla návštěvnicky atraktivní aranžmá, nejčastěji z plodů jablek a hrušek. Zájemci mohli ochutnat vybrané odrůdy ovoce a informovat se o pěstování ovocných dřevin na stáncích Ovocnářské unie ČR, Sempry Praha, a. s., nebo odbytového družstva CZ Fruit.
Ovocnářská unie si klade za cíl racionálně koordinovat výrobu, odbyt, zpracování a skladování ovoce a jeho celkové využití na tuzemském i zahraničním trhu. To vše se snoubí s požadavkem na zachování kvality, zdravotní nezávadnosti a cenové přístupnosti ovoce.
CZ Fruit, odbytové družstvo, se zabývá prodejem kvalitních a zdravých ovocných produktů od malopěstitelů. Ty pak dále distribuuje do velkých obchodních řetězců. „Nejžádanějšími odrůdami jablek jsou dlouhodobě Rubín, Jonagold, Gala a Golden, které se také prodávají za vyšší cenu (kolem 10 Kč/kg). Naopak hůře jdou na odbyt odrůdy Melrose a Sparťan. U nich je prodejní distributorská cena nižší (kolem 6 Kč/kg),“ informovala zástupkyně firmy CZ Fruit.
Ing. Jiří Horák z akciové společnosti Sempra Praha představil novou odrůdu angreštu Karát. Je rezistentní proti americkému padlí a téměř bez trnů. „Doufejme, že bude registrována již v příštím roce a zahrádkářům tak ubudou starosti s napadenými plody,“ uvedl Ing. Horák.

Giganty a kuriozity
V pavilonu Českého zahrádkářského svazu se mohli návštěvníci pobavit a obdivovat výstavu výpěstků a kuriozit ze soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Některé z nich byly opravdu neuvěřitelné, například přerostlé dýně všemožných barev, cibule a různě tvarované hlízy brambor. V kategorii Největší výpěstek zvítězil Ondřej Gura s obří hlávkou zelí vážící 22 kg. Největší kuriozitou byla dýně zarostlá v proutěném koši. V nové kategorii O největší květ slunečnice vyhrál gigant s průměrem 52 cm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *