07.09.2023 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlaté klasy nejlepším exponátům

Nedílnou součástí agrosalónu Země živitelka je soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, která probíhá pod odbornou garancí Ministerstva zemědělství ČR. Nejlepší vybrané exponáty splňující navíc i náročná ekologická kritéria jsou oceněny Zlatým klasem s kytičkou.

Zlatý klas s kytičkou

V kategorii Rostlinná výroba získalo Zlatý klas pět exponátů, z nichž jeden byl oceněn Zlatým klasem s kytičkou. Získal ho exponát Kvetoucí ráj - pestrá směs pro opylovače, přihlašovatel PRO SEEDS s. r. o. Pestrá směs pro opylovače je sestavena převážně z českých plodin a odrůd. Druhy zastoupené ve směsi postupně nakvétají a zajišťují dlouhodobou a plnohodnotnou pastvu nejen pro včely medonosné, ale i pro včely samotářky, čmeláky, motýly i další hmyz. Směs je určena zemědělcům, které zajímá životní prostředí a chtějí přispívat k větší pestrosti v krajině a ochraně opylovačů.

Zlatý klas

Zlatý klas získala Svazenka zvonkovitá cv. Elizabeta, přihlašovatel Zemědělský výzkum, spol. s.r.o. Jde o nenáročnou jednoletou plodinu s poměrně rychlým jarním růstem a vývojem. Pro svou krátkou vegetační dobu ji lze využít do směsí s již známými druhy a odrůdami svazenek. Oceněna byla také Odrůda prosa Rubikon, přihlašovatel Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Rubikon je teprve druhou původní českou odrůdou, která je právně chráněná a určená do podmínek České republiky. Nachází bohaté uplatnění jak v potravinářství, tak např. do směsí pro agroenvironmentální opatření důležitých v současném nastavení podmínek SZP. Zlatým klasem byla oceněna Odrůda brambor Val Red, přihlašovatel Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. Jedná se o brambor varného typu B se středně pevnou až kyprou dužninou, slabě až středně moučnatou. Lze ho konzumovat v průběhu celé bramborářské sezóny, tzn. od září sklizňového roku až do dubna či května následujícího roku. Posledním oceněným exponátem byl Aklei - kmín kořenný jarní, přihlašovatel Agritec Plant Research s.r.o. Jeho velmi významným rysem je to, že vlivem kratší vegetační doby, než je u tradičního dvouletého kmínu, je ojedinělé až vyloučené nebezpečí napadení významným škůdcem vlnovníkem kmínovým.*

Více se o oceněných exponátech dočtete v Zemědělci č. 36.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down