15.03.2017 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zjednodušte si práci

Před několika lety zavedla firma BASF nové herbicidy pro jarní ošetření obilnin. Přípravky Ataman® a Biathlon® 4D si od té doby získaly početnou skupinu příznivců. Důvodem pro rostoucí oblibu obou přípravků je kromě spolehlivé účinnosti, široké registrace, velmi dobré mísitelnosti s ostatními přípravky jednoduché použití a především minimální aplikační omezení. A to bude hrát v budoucnu v ochraně rostlin rozhodující roli.

Ataman®

Ataman je širokospektrální přípravek, který hubí jak dvouděložné plevele, tak široké spektrum trávovitých plevelů. Je určen k jarní ochraně ozimé pšenice, žita a tritikale. Je určen pro komplexní jarní odplevelení porostů, které nebyly na podzim vůbec ošetřeny. Kromě běžné chundelky metlice hubí Ataman i oves hluchý, sveřepy, jílky a psárky. Běžně používaná dávka Atamanu nestačí na pýr plazivý, ale při vyšších dávkách kolem 250 g/ha dochází k určitému potlačení i tohoto vytrvalého plevele. Při správném načasování je možno s přípravkem Ataman jedním zásahem vyhubit celé spektrum plevelů. Správné načasování znamená počkat, až budou plevele vzešlé. Ataman je jeden z nejbezpečnějších herbicidů pro následné plodiny. Další důležitou výhodou Atamanu je velmi široké aplikační okno. Díky svému složení účinkuje Ataman už od teplot kolem 7 °C, takže je možno ho použít i pro časné jarní aplikace. Na druhou stranu je díky výborné selektivitě Ataman registrován pro použití až do fáze druhého kolénka ozimých obilnin.

Přípravek Ataman rovněž nepřidělá příliš starostí z hlediska aplikačních omezení. Není zakázán v ochranných pásmech vodních zdrojů ani na svazích a omezení vzdáleností od povrchových vod (5 m) je možno s použitím nízkoúletových trysek redukovat na nulu.

Ataman je možno použít samostatně stejně jako v tank-mixu s fungicidy, regulátory růstu a listovými hnojivy. Kombinace s hnojivem DAM 390 je velmi dobře selektivní a navíc zvyšuje a zrychluje účinnost přípravku. V případě vysokého výskytu trávovitých plevelů nebo nepříznivých podmínek pro aplikaci – sucho, chlad, silná vosková vrstvička plevelů – je vhodné přidat smáčedlo Dash® HC 1 l/ha. Účinek se smáčedlem je vyšší než s hnojivem DAM 390.

Ataman se používá běžně v dávce 150 g/ha. V této dávce spolehlivě kontroluje dvouděložné plevele a chundelku metlici do fáze začátku sloupkování a oves hluchý do fáze odnožování. Pokud jsou plevele v rané růstové fázi, stačí i dávka 130 g/ha.

Biathlon® 4D

Biathlon 4D patří do skupiny herbicidů určených k hubení dvouděložných plevelů v obilninách. Pro Biathlon 4D ale platí ještě více než pro přípravek Ataman, že je to především herbicid pro jednoduché a bezproblémové použití. Tím se také odlišuje od většiny konkurentů. K jeho hlavním výhodám patří:

Široká registrace – jeden přípravek pro všechny obilniny

Flexibilita aplikace – Biathlon 4D je velmi selektivní k obilninám. Díky tomu má velmi široké aplikační okno od fáze tří lístků (u jařin) až do plně vyvinutého praporcového listu. Když nestihnete ošetřit z důvodu nepříznivých podmínek nebo selže předchozí ošetření, s Biathlonem 4D máte dost času na opravu.

Nezávislost na počasí – Biathlon 4D účinkuje i při nízkých teplotách a je možno ho použít i pro časné jarní aplikace. Formulace přípravku a smáčedlo Dash HC zajišťují odolnost ke smytí deštěm už hodinu po aplikaci.

Výborná mísitelnost – Biathlon 4D lze bez problému použít v tank-mixu s regulátory růstu, fungicidy, insekticidy, listovými hnojivy a dalšími herbicidy. Běžná je například aplikace v čistém DAM 390. Je to jeden z mála herbicidů, který je bez problémů mísitelný s graminicidy, jako je např. Axial Plus. Nemusíte se bát nepříznivého ovlivnění účinku.

Nízký objem vody – Biathlon 4D je možné aplikovat v množství vody 100–400 l/ha.

Bezpečný pro následné plodiny – Stejně jako u přípravku Ataman i tady platí, že účinné látky Biathlonu 4D se v půdě velmi rychle rozkládají. Výsledkem je vynikající bezpečnost pro následné plodiny bez ohledu na způsob zpracování půdy.

Aplikační omezení – Přípravek má naprosto minimální aplikační omezení, lze ho použít v ochranných pásmech i na svazích u vodních toků. Ochrannou vzdálenost 5 m od povrchové vody lze snadno redukovat na 0 m.

Široké spektrum účinku – Biathlon 4D kontroluje všechny významné dvouděložné plevele. Svízel přítula, heřmánky, vlčí mák, zemědým a brukvovité plevele jsou samozřejmostí. Odolné plevele spodního patra, jako je violka rolní, rozrazil perský nebo kakost, musí být ošetřeny včas, pak bude účinek velmi dobrý. Biathlon 4D se stává stále oblíbenějším přípravkem i v jarním ječmenu. Běžné jarní plevele nepředstavují pro Biathlon 4D žádný problém, pouze při vyšším výskytu pcháče přidejte přípravek na bázi MCPA, např. 0,75 l/ha Dicopuru M 750.

Přípravek Biathlon 4D se používá v dávce 50 g/ha + smáčedlo Dash HC 0,5 l/ha. Smáčedlo je součástí balení a je zdarma.

Ing. Libor Svatoň, BASF, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down