10.02.2023 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živá krajina má ještě šanci

Na světě je degradována celá třetina zemědělské půdy a v Evropě je nezdravých půd dokonce mezi 60 až 70 %. Přitom je to právě kvalita půdy, která má zásadní vliv na množství živin v potravinách, na přírodu i klima. Dobrou zprávou je to, že lidstvo má v rukou účinný lék pro její uzdravení. A tím je regenerativní zemědělství, jak na pražské konferenci Živá krajina zdůraznil přední americký expert profesor Timothy LaSalle.

Druhý ročník konference o regenerativním zemědělství Živá krajina byl o číslech, unijní strategii, uhlíku i životě v půdě. Opět potvrdil, že šetrná péče o půdu se vyplatí a zaslouží si maximální podporu ze strany státu i Evropské unie. Odbornou konferenci v pražském Suchdole pod záštitou Ministerstva životního prostředí, ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a rektora České zemědělské univerzity profesora Petra Skleničky pořádal projekt Carboneg ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Zaplněná aula České zemědělské univerzity naznačila, že o toto téma je veliký zájem, a to i mezi akademickou sférou.

Společnosti Carboneg již našla řadu zemědělců, kteří praktikují metody regenerativního zemědělství a s prvními výsledky se mohli účastníci konference seznámit.

„Pokud zemědělci nezmění svůj přístup, zbývá nám posledních 55 let hospodaření na půdě,“ řekl přítomným přední americký expert na regenerativní zemědělské systémy Timothy LaSalle. „Budoucnost půdy, krajiny i zemědělské produkce nyní závisí na tom, jak moc a jak rychle se dokážeme oprostit od zažitých a invazivních zemědělských postupů a najít cestu zpět k přírodním mechanismům s využitím moderních technologií. Mám proto radost, že stejně jako v jiných částech světa roste i mezi českými farmáři zájem o regenerativní zemědělství a mnozí z nich již tímto způsobem na svých polích hospodaří. Musíme si uvědomit, že jsme poškodili Zemi intenzivním obděláváním půdy, chemickými přípravky, monokulturami a nadměrnou pastvou. Když s ní budeme spolupracovat a změníme krajinu, aby mohla lépe zachycovat sluneční energii, dokážeme Zemi zdraví vrátit. Pokud budeme dostatečně pokorní a velkorysí,  budeme schopni řešit její problémy i problémy související s klimatickou změnou.“

Více se dočtete v Zemědělci č. 7.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down