14.07.2025 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zhodnotili pokusy s řepkou v Červeném Újezdě

Výzkumná stanice České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Červený Újezd ležící na Praze-západ hospodaří na zhruba třech desítkách hektarů polí. Výměra pokusů se každoročně pohybuje kolem šesti hektarů. Na ostatní ploše hospodaří Školní zemědělský podnik Lány.


Pokusy se v Červeném Újezdě střídají na pěti honech se standardní šířkou 162 m a délkou minimálně 300 m. Rotace plodin je následující: 1. rok pokusy, 2. rok jarní obilnina, 3. až 4. rok jetelovina a 5. rok ozimá obilnina. Osevní postup zajišťuje vyrovnání pozemku po pokusech, píše Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 6/2025.

Stanoviště patří do mírně teplé a mírně suché oblasti s převážně mírným průběhem zimního období. Vzhledem k tomu, že Červený Újezd leží ve srážkovém stínu Krušných hor, je potřeba přizpůsobovat pěstitelské technologie i výběr odrůd nedostatku vláhy.
Značnou část pokusů zabírá řepka, u které se kromě odrůd ověřuje i různé hnojení a ochrana. S pokusy se každoročně seznamuje zemědělská veřejnost na polním dnu s názvem „Den plný poznatků“. Hlavní organizátor Ing. David Bečka, Ph.D., zúčastněné seznamuje s odrůdami za doplnění zástupců osivářských firem. Na polních dnech vystupují i další odborníci z ČZU, shrnuje autorka.

Opad květů

Porosty řepky v Červeném Újezdě byly v době konání polního dne 6. května díky vláze v dubnu lepší než v předešlé sezóně. Ing. Bečka jednotlivé odrůdy vyhodnotil z hlediska hustoty porostu a výšky rostlin.
Pokusy sice vypadaly mnohem lépe než v loňském roce, ale hůře než v letech s příznivějším počasím s dostatkem vláhy. Hlavní problém představovaly velké opady květů. Příčin mohla být celá řada včetně nedostatečného příjmu živin při nedostatku vláhy. V březnu v Červeném Újezdě napršelo jen 5 mm a v dubnu 25 mm. Listové analýzy odhalily nedostatek bóru v rostlinách.
Výsevek u hybridů dosahoval padesáti semen na metru čtverečním a u liniových odrůd sedmdesát. V pěstitelské sezóně 2024/2025 se v přesných maloparcelkových pokusech porovnávalo 64 odrůd ozimé řepky s množstvím novinek.
Do pokusů byly zařazeny převážně hybridy včetně polotrpasličích a několik liniových odrůd. Polotrpasličí odrůda PX 131, která byla vyseta na třech místech pokusného bloku, sloužila jako vnitřní kontrola pokusů kvůli zjištění vyrovnanosti pozemku, konstatuje autorka.*

Úvodní snímek: Mezi odrůdami byly patrné rozdíly ve výšce rostlin Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down