10.09.2024 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělský výzkum v Troubsku slaví

Expozice Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., Troubsko a Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., Troubsko na jubilejním 50. ročníku Země živitelky představila tradiční sortiment, ale také novou odrůdu slézu pižmového Rokyt, která byla oceněna Zlatým klasem. Důvodem k oslavám je i třicetileté výročí od vzniku Výzkumného ústavu pícninářského, v duchu tohoto výročí se nese i celá řada odborných akcí včetně prvního ročníku Konference mladých vědců. Novinkou, se kterou se mohli návštěvníci jihočeského agrosalonu blíže seznámit, jsou také publikace zaměřené na bioekonomiku.

Nová odrůda slézu pižmového

Šlechtění minoritních plodin zaznamenává v Troubsku nemalé úspěchy. Prestižní ocenění Zlatý klas si odnesla již celá řada plodin uplatnitelných v rámci dotačních titulů, aktuálně sléz pižmový Rokyt. Jde o první odrůdu slézu pižmového v České republice, které byla udělena ochranná práva. Lze ji využít jako jednu z komponent při sestavování pícninářských směsí na ornou půdu i trvalé travní porosty, osvědčila se také při tvorbě krajinářských směsí – prolíná se tak u ní význam dietetický s estetickým (habitus rostlin + růžová barva květů). Rokyt obsahuje biologicky aktivní látky, například slizy, antokyany či třísloviny s pozitivními účinky na funkci pohybového aparátu, trávicího traktu, detoxikaci organismu, zdravou kůži a lesklou srst. Díky tomu je doporučován pro hospodářská zvířata – oblast dietetiky je aktuálně předmětem analýz. Předností slézu pižmového, který dorůstá až jednoho metru, je i jeho vytrvalost a atraktivita pro opylovatele, uvedl k odrůdě ředitel troubského výzkumu RNDr. Jan Nedělník, Ph.D.

Publikace jako výstup projektu

Nosným tématem agrosalonu byla také bioekonomika. Zemědělský výzkum Troubsko je partnerem v mezinárodním projektu BIOECO-UP v rámci v programu Interreg Central Europe. Hlavním cílem projektu je podle RNDr. Nedělníka představit široké veřejnosti bioekonomiku jako nový směr zaměřený na lepší a efektivnější využívání biomasy produkované v zemědělství, lesnictví a potravinářství a nalézání synergií mezi dalšími obory. Jedním z výstupů projektu je publikace Bioekonomika ve střední Evropě. Jde o sdílené zkušenosti odborníků z evropských zemí o bioekonomice formou souboru informačních listů vydaných v českém a anglickém jazyce. Do bioekonomiky patří také biotechnologie šlechtění rostlin a využití nových rostlin v zemědělství i potravinářství. Z programu Interreg tak vychází také dvojjazyčná publikace zaměřená na vaření s netradičními plodinami Zahrádka na talíři. Věnuje se světlici barvířské, fazolu obecnému, cizrně beraní a jeteli lučnímu. Obě publikace jsou dostupné v online verzi.

Významné výročí

„Naše mateřská firma Výzkumný ústav pícninářský slaví v letošním roce 30 let od založení,“ připomněl RNDr. Nedělník. Ke 30. výročí je vztažena celá řada akcí, mezi nimi tradiční mezinárodní konference Aktuální poznatky v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů, nebo první ročník Konference mladých vědců, která proběhne 11. 12. v Brně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down