27.09.2018 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské pojištění v kontextu extrémů počasí

Globální změny klimatu a s ním spojené sucho jsou témata, která se v posledních letech skloňují snad ve všech pádech. Jedním z oborů, na které mají tyto změny opravdu extrémní dopad, je zemědělství.

Ať už jsou příčiny globálního oteplování způsobeny lidskou činností nebo přirozenými procesy, průměrná roční teplota vzduchu roste a s tím souvisí řada jevů, jako jsou výkyvy počasí, krupobití, vichřice, sucho atd. Tyto přírodní jevy ohrožují nebo dokonce narušují zemědělskou produkci a výrazně ovlivňují výši výnosů.

Možností, jak případné negativní vlivy eliminovat nebo alespoň zmírnit jejich dopad a předejít tak možným existenčním potížím, se nabízí hned několik. Obecně nejčastěji využívanou metodou, kterou lze aplikovat na všechna rizika, bez rozdílu, je modlení. Jedná se o metodu levnou, časově nenáročnou. Bohužel jak to tak u univerzálních řešení bývá, stoprocentně se na něj spolehnout nedá a výsledky jsou spíš hříčkou náhody a štěstí.

Zato řešením, na které se dá spolehnout vždy a přeje připraveným, je pojištění od ČSOB Pojišťovny. Pojistit se můžete na riziko záplavy, vichřice, krupobití, požáry, jarní mráz, a další rizika, která se společně s většími výkyvy počasí vyskytují častěji a nabývají na intenzitě. Pojištění sice nezabrání zničení vaší úrody, ale pomůže vám se s případnou škodou lépe vyrovnat a pokrýt vzniklé finanční ztráty.

Pojištění plodin se nevyplatí pouze proti výše zmíněným rizikům, ono se vyplatí i v případě sucha. A to díky dotaci na zmírnění škod způsobených suchem od Státního zemědělského intervenčního fondu. Aby totiž zemědělec měl nárok na plnou výši dotace, musí doložit, že v uvedeném roce měl pojištěno minimálně 50 % celkové výměry dané plodiny, na kterou žádá podporu nebo s alespoň 50 % výměry zemědělské půdy.

Problémy se zvyšujícími se teplotami ovšem nemusí trápit pouze zemědělce zaměřující se na rostlinnou výrobu. I živočišná výroba se musí svým způsobem potýkat s důsledky extrémního sucha a tepla. Zvláště pak chov drůbeže, která je chována ve velkokapacitních halách. Zde hrozí, že při teplotách přesahujících 30 °C přestane vzduchotechnika zabezpečovat potřebnou cirkulaci vzduchu a začne tak docházet k přehřátí drůbeže a k následným hromadným úhynům. I v tomto případě se vám vyplatí být pojištění. V základním pojištění drůbeže totiž naleznete i riziko přehřátí organismu, které právě takové situace řeší.

Proč tedy otálet a nezeptat se rovnou svého pojišťovacího poradce na pojištění hospodářských zvířat v ČSOB Pojišťovně? Nebo se můžete obrátit na svého osobního bankéře v ČSOB, který na základě vaší žádosti kontaktuje jednoho z našich odborníků na zemědělské pojištění, a spolu s vámi vyberou ideální řešení právě pro vás.

Na závěr snad jen dodat, že podnikání v zemědělském sektoru nebylo nikdy snadné a nebude tomu jinak ani v budoucnu, ale naštěstí jsou zde partneři z ČSOB, kteří se snaží část tohoto těžkého břemene nést s vámi a podporují vás v nelehkém podnikání.*

Zdeněk Rejzek

ČSOB Pojišťovna

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down