Dr. Willi Kremer-Schillings je německý zemědělec a blogger. Hospodaří v rovinaté oblasti na západě Severního Porýní-Vestfálska, nedaleko Kolína nad Rýnem. Kromě práce na rodinné farmě usiluje o to, aby občané pochopili, co a proč zemědělci dělají. Veřejně se stal známým hlavně jako autor „Protestu zelených křížů“. Napsal několika knih, vystupuje v médiích a svoje postřehy k zemědělství zveřejňuje na sociálních sítích a blogu na www.bauerwilli.com. Spotřebitelé v Německu, podobně jako u nás, vítají levné potraviny, ale nemají už příliš pochopení pro některé zemědělské postupy. Zemědělci by tedy měli využít každé příležitosti, aby s nimi o své práci mluvili, upozorňuje Dr. Kremer-Schillings v rozhovoru.
Můžete krátce představit svoji farmu?
Obhospodařujeme 40 ha v podniku zaměřeném čistě na rostlinnou výrobu. Již 50 let spolupracujeme s naším sousedem, takže obě farmy vedeme jako jednu. Pěstujeme cukrovou řepu, pšenici, řepku a brambory. Dlouhodobé průměrné výnosy dosahují 85 t/ha u cukrové řepy, 5 t/ha u řepky a 10 t/ha u pšenice.
Průměrné srážky se pohybují kolem 650 mm, průměrná teplota kolem 10 °C. Dochází však k silným výkyvům, z čehož nás trochu bolí hlava. Máme ale velmi úrodné půdy, které mohou tlumit i delší sucho.
Proč jste se stal zemědělcem, jaká je vaše profesní kariéra?
Vystudoval jsem zemědělské vědy a poté jsem získal doktorát. Protože farma mých rodičů byla příliš malá, pracoval jsem v soukromém sektoru a hospodařil na ní společně se svým sousedem. V roce 2014 jsem zaměstnání v soukromém sektoru ukončil a nyní jsem opět farmářem na plný úvazek.
Jak na zemědělství v Německu hledí občané?
Naši spoluobčané mají rádi zemědělce, ale konvenční zemědělství spíše odmítají. Nechtějí „masové chovy“, žádné „pesticidy“ a žádné genetické inženýrství. Chtějí však levné potraviny. Neuvědomují si, že to spolu souvisí. Myslím si však, že je to nyní stejné v celé Evropě, protože stále méně lidí žije na venkově a chybí vztah k zemědělci.
Celý rozhovor vychází v Zemědělci č. 24/2023.*